Dywany modlitewne, muhiry czyli ozdoby z napisami koranicznymi, elementy stroju imama - to jedne z eksponatów, które znalazły się na wystawie "Tatarzy - muzułmanie na ziemiach Rzeczypospolitej" we wrocławskim Muzeum Etnograficznym.
Jak poinformowała PAP w sobotę rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, osadnictwo tatarskie na terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego zapoczątkował Książę Witold pod koniec XV w.
Na wystawie oprócz m.in. dywanów modlitewnych, elementów stroju imama, dokumentów i fotografii znalazły się także 22 plansze przedstawiające historię i kulturę polskich Tatarów.
"Tatarzy zamieszkali głównie w sąsiedztwie warownych grodów Wilna, Grodna i Trok. W zamian za służbę konną w wojsku zostali obdarzeni przywilejami stanu rycerskiego, otrzymali też zgodę na pozostanie przy swojej religii i wznoszenie świątyń muzułmańskich. Uczestniczyli we wszystkich najważniejszych działaniach wojennych Rzeczypospolitej, od bitwy pod Grunwaldem po II wojnę światową" - powiedziała rzeczniczka.
Na wystawie oprócz m.in. dywanów modlitewnych, elementów stroju imama, dokumentów i fotografii znalazły się także 22 plansze przedstawiające historię i kulturę polskich Tatarów. "Z plansz pokazanych na wystawie można się będzie dowiedzieć m.in. jak wyglądają muzułmańskie śluby i pogrzeby, na czym polega obrządek azan i co to jest tamga" - dodała Kowalów.
Wystawa powstała z okazji jubileuszu 85-lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego. Znajdujące się na niej eksponaty pochodzą z Muzeum Historycznego - oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wystawa była już prezentowana m.in. w Kairze, Tunisie, Islamabadzie oraz w Palermo i została przygotowana przez Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Muzeum Historyczne - Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.(PAP)
mic/ bos/