Ekspozycja prezentująca zbiory z klasztoru klarysek w Starym Sączu czynna będzie w nowosądeckiej Galerii Dawna Synagoga jeszcze przez tydzień. To pierwsza i być może jedyna wystawa przedstawiająca skarby, z których wiele od ponad 700 lat zamkniętych było za klauzurą. Obiekty można oglądać bezpłatnie od środy do 25 sierpnia - poinformowało PAP biuro promocji nowosądeckiego Muzeum Etnograficznego, do którego należy Galeria Dawna Synagoga.
Wystawa "Dziedzictwo kulturowe św. Kingi" prezentuje m.in. osobiste pamiątki po księżnej Kindze - właścicielce Sądecczyzny, która w 1280 r., po śmierci swojego męża króla Bolesława Wstydliwego ufundowała klasztor klarysek. Ona też stała się pierwszą przełożoną tego klasztoru. Na wystawie znalazły się też: gotyckie obrazy i rzeźby, rękodzieło artystyczne, szaty liturgiczne. Najstarsze przedmioty są datowane na XIII w., najmłodsze na XVIII w.
"Niełatwo było przekonać siostry z klauzurowego zgromadzenia, aby zgodziły się udostępnić społeczeństwu swoje zbiory. Rozmowy z klaryskami trwały kilka lat. W końcu, dzięki życzliwości matki przełożonej publiczność zobaczy to, czego nigdy by nie ujrzała" – mówiła w czerwcu PAP jedna z kuratorek ekspozycji Edyta Ross-Pazdyk.
Klaryski to kontemplacyjny zakon żeński założony w 1211 r. przez św. Klarę pod wpływem św. Franciszka z Asyżu. Siostry poświęcają się głównie modlitwie, ich czas wypełnia praca, m.in. pieczenie komunikantów i szycie szat liturgicznych.
Zakonnice mogą wyjść z klasztornych murów tylko po uzyskaniu zezwolenia władz zwierzchnich. Czynią to w wyjątkowych okolicznościach, m.in. podczas wizyt papieża.
Wystawę w Nowym Sączu dofinansowało województwo małopolskie i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
bko/ je/