Zgłoszenia 50 filmów m.in. z USA, Finlandii, Kanady, Kambodży, Iranu, Czech, Niemiec, przyjęli dotąd organizatorzy IV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, który odbędzie się od 16 do 21 września w klubie Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
Filmy rywalizować będą o nagrodę główną – Złotą Szablę w kategoriach filmu fabularnego, historycznego i wojskowego. Organizatorami festiwalu są Towarzystwo Wiedzy Obronnej i Akademia Obrony Narodowej.
„Celem festiwalu jest promowanie twórczości filmowej dotyczącej dziejów państw i narodów, wybitnych postaci historycznych a także filmów o tematyce wojskowej. Takie filmy niejednokrotnie napotykają kłopoty w dystrybucji, a co za tym idzie trudno im dotrzeć do masowego widza. Niezależnie od zgłoszeń aktywnie poszukujemy filmów i zapraszamy ich twórców do udziału w festiwalu. Większość zgłaszanych filmów to filmy dokumentalne. Charakterystyczne jest to, że są to formy średnio i długometrażowe. Wciąż znaczącą pozycję maj filmy, zarówno fabularne jak i dokumentalne, dotyczące II wojny światowej. Granicą, jaką przyjmujemy dla filmu pokazującego historię, jest 1989 rok” - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Teodor Ratkowski.
Organizatorzy festiwalu zamierzają udostępnić część filmów, które zostaną na nim zaprezentowane, do emisji w TVP Historia. Planują zorganizowanie pokazów nagrodzonych filmów na specjalnych pokazach w Gdyni, a także innych miastach.
Dotychczas odbyły się trzy edycje Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych - w latach 2009, 2011 i 2012. W każdej z nich prezentowano ponad 30 filmów.
Złotą Szablę otrzymały m.in. filmy dokumentalne Kingi Wołoszyn-Świerk „Dziewczęta z Auschwitz” oraz irański „Szkoła” Mohamm Madrezy ab Basjana III, turecki film wojskowy „Yeni Hayat. Prawdziwa historia odważnego i zdeterminowanego człowieka” Ahmeta Gelebiego, filmy fabularne „Róża” Wojciecha Smarzowskiego oraz „W ciemności” Agnieszki Holland. Platynową Szablę za całokształt twórczości otrzymał Jerzy Hoffman. (PAP)
tst/ ls/