Recital fortepianowy Cypriena Kastarisa odbędzie się we wtorek w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Koncert, podczas którego artysta przedstawi interpretacje utworów Verdiego i Wagnera, odbędzie się w ramach festiwalu "Chopin i jego Europa".
W programie koncertu Cypriena Katsarisa znajdą się m.in. kompozycje Giuseppe Verdiego: Preludium z opery "Traviata", Marsz triumfalny" z "Aidy", "Salve Maria" z opery "Jerusalem"(Verdi/Liszt) oraz V Koncert fortepianowy Es-dur, op. 73.
Festiwalowa publiczność będzie miała okazję poznać jednego z "wielkich pianistów i wielkich artystów", znakomitego interpretatora, odznaczającego się wyczuciem romantycznego stylu - jak podkreślają krytycy muzyczni. I co, jest ważne dla polskich miłośników muzyki klasycznej - znawcę i finezyjnego wykonawcę utworów Chopina.
Recital Kastarisa w Carnegie Hall (17 października 1999 r.), poświęcony polskiemu kompozytorowi w 150. rocznicę śmierci, zapisał się w historii wykonań dzieł Chopina. Publiczność nowojorska zgotowała wtedy Katsarisowi długotrwałą owację na stojąco, a sam koncert został zarejestrowany (w wersji audio i video) i pojawił się na płytach wytwórni Piano 21.
Festiwalowa publiczność będzie miała okazję poznać jednego z "wielkich pianistów i wielkich artystów", znakomitego interpretatora, odznaczającego się wyczuciem romantycznego stylu - jak podkreślają krytycy muzyczni. I co, jest ważne dla polskich miłośników muzyki klasycznej - znawcę i finezyjnego wykonawcę utworów Chopina.
Innymi interpretacjami pianisty zachwycał się nieżyjący już francuski kompozytor Olivier Messiaen: „Miałem wiele szczęścia, że udało mi się wysłuchać Cypriena Katsarisa w jego oszałamiającej interpretacji III Koncertu Rachmaninowa, a także we wspaniałym wykonaniu ostatniego mojego utworu +Vingt Regards+. Stalowa technika, nieugięty duch i autorytet oraz brilliance czynią z Cypriena Katsarisa wspaniałego pianistę. Podchodzę z wielkim zaufaniem do jego przyszłości”.
Cyprien Katsaris, francuski pianista pochodzenia cypryjskiego, urodził się 5 maja 1951 r. w Marsylii. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat w Kamerunie, gdzie spędził dzieciństwo. Jego pierwszą nauczycielką była Marie-Gabrielle Louwerse. Po ukończeniu Konserwatorium Paryskiego, gdzie studiował w klasie fortepianu Aline van Barentzen i Monique de la Bruchollerie oraz kameralistyki René Leroy i Jeana Hubeau, w 1972 r. został jedynym zachodnioeuropejskim zdobywcą nagrody w Międzynarodowym Konkursie Królowej Elżbiety Belgijskiej.
Jako solista współpracuje z najsłynniejszymi orkiestrami świata, w tym: orkiestrą Filharmonii Berlińskiej, Staatskapelle w Dreźnie, Wiedeńską Orkiestrą Kameralną, Orchestre Symphonique de Montréal, Concertgebouw w Amsterdamie, Orkiestrą Symfoniczną NHK w Tokio, orkiestrą Filharmonii Helsińskiej, Bukareszteńską Orkiestrą Filharmoniczną im. George’a Enescu oraz Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej.
Jak dotąd współpracował z takimi dyrygentami jak: Leonard Bernstein, Mścisław Rostropowicz, Simon Rattle, Christoph von Dohnanyi, Nikolaus Harnoncourt, Kent Nagano, Sandor Vegh, Vladimir Fedoseyev, Leif Segerstam, Dmitri Kitajenko czy Karl Muenchinger.
Artysta aktywnie działa również jako kameralista. Jest założycielem Katsaris Piano Quintet, który przyjmowany jest entuzjastycznie zarówno przez prasę, jak i publiczność obu Ameryk, Europy i Japonii. Prowadził kursy mistrzowskie w Nowym Jorku, Toronto, Salzburgu, Meksyku, Hongkongu, Hadze i Szanghaju.
Filmy z wykonaniami muzyki granej przez Cypriena Katsarisa na żywo nagrało dwóch słynnych reżyserów filmowych: Claude Chabrol i zdobywca Oskara François Reichenbach.
Katsaris był członkiem jury konkursów międzynarodowych: Chopinowskiego (Warszawa, 1990), Lisztowskiego (Utrecht, 1996), Nagrody Vendôme (Paryż, 2000) oraz konkursu Marguerite Long-Jacques Thibaud-Ville de Paris (2001).
Jego działalność uhonorowana została wieloma odznaczeniami: Artysty UNESCO na Rzecz Pokoju (1997), Komandora Orderu Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburga (2009), Kawalera Orderu Sztuki i Literatury (Francja, 2000). Jest członkiem Stowarzyszenia Artyści dla Pokoju.
To już kolejny występ tego artysty na festiwalu "Chopin i jego Europa"; po raz pierwszy wziął w nim udział w 2012 r.
9. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" rozpoczął się w 15 sierpnia i trwać będzie do 1 września.
Polska Agencja Prasowa ma patronat medialny nad festiwalem.(PAP)
abe/ mag/