Zakończyły się prace przy rewitalizacji jednego z najcenniejszych zabytków Kutna - modrzewiowego dworku z połowy XIX wieku. Koszt renowacji to ponad 2,3 mln zł, z czego ponad 1,7 mln zł pochodziło z kasy Unii Europejskiej.
Poinformowała o tym w czwartek PAP kierownik biura prasowego kutnowskiego magistratu Joanna Brylska.
Dworek został wzniesiony w stylu klasycystycznym i nawiązuje do "staropolskiej rezydencji szlacheckiej". Parterowy obiekt wybudowano z drewna modrzewiowego.
Dworek został wzniesiony w stylu klasycystycznym i nawiązuje do "staropolskiej rezydencji szlacheckiej". Parterowy obiekt wybudowano z drewna modrzewiowego. Od frontu posiada niewielki ganek. Według opinii specjalistów dworek pochodzi z połowy XIX wieku i stanowi "niezwykle cenny zabytek budownictwa drewnianego w Kutnie".
Od lat osiemdziesiątych ub. wieku był siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Funkcjonowała tam też galeria i pracownia rzeźbiarzy ludowych, a także galeria malarstwa nieprofesjonalnego.
W ramach rewitalizacji, która rozpoczęła się w maju tego roku, w dworku m.in. postawiono ścianki działowe, na nowo pokryto dach, zastosowano izolacje przeciwwilgociowe, wymieniono stolarkę okienną, uporządkowano również teren wokół budynku.
Jak poinformowała Brylska obiekt wyposażony został jeszcze w instalację elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną oraz centralne ogrzewanie.
Władze miasta chcą, aby w odnowionym zabytku nadal miały swoją siedzibę organizacje społeczno-kulturalne, aby działały tam galerie sztuki i rękodzieła. (PAP)
jaw/ abe/