Koncerty, warsztaty, wystawy fotografii i spotkania z gwiazdami jazzu znajdą się w programie 6. Letniej Akademii Jazzu, która w czwartek rusza w klubie Wytwórnia w Łodzi. Nowością tej edycji Akademii są czterodniowe warsztaty mistrzowskie dla muzyków – International Jazz Platform.
Letnia Akademia Jazzu odbywać się będzie pod hasłem "Legendy Polskiego Jazzu". Przez dwa miesiące prezentowane będą największe osiągnięcia polskiej szkoły jazzu - twórczość Andrzeja Trzaskowskiego, Jerzego Miliana czy Krzysztofa Komedy - poinformowała PAP Dorota Szczepanek z "Wytwórni".
Akademię zainauguruje w czwartek Gala Jerzego Miliana "Between Friends. Od jazzu do piosenki". Podczas koncertu zespół Piotra Kałużnego zaprezentuje m.in. nowekompozycje Miliana "Music for Mr. Fortuna” i "Between Friends". W części poświęconej piosenkom z muzyką tego twórcy wystąpią m.in. Iwona Kmiecik, Kalina Kasprzak, a także Andrzej Dąbrowski, Kuba Badach i Grażyna Łobaszewska.
Milianowi poświęcone będzie także pierwsze w historii polskiego jazzu spotkanie czterech wibrafonistów na jednej scenie; wystąpią Bernard Maseli, Dominik Bukowski, Irenusz Głyk, Karol Szymanowski. W hołdzie kompozytorowi zagra także legendarna grupa SBB pod przewodnictwem Józefa Skrzeka, która zaprezentuje swoje spojrzenie na twórczość Miliana oraz niemiecki zespół jazzowy Jazzanova.
Pod koniec sierpnia kulminacyjnymi wydarzeniami Akademii będą koncerty poświęcone Krzysztofowi Komedzie. Zespół Leszka Żądło zagra kompozycje z musicalu "Wygnanie z raju” z 1969 r. Muzyka zrekonstruowana została na podstawie rękopisów Komedy odnalezionych niedawno w Holandii.
W dniach od 8 do 11 lipca zaplanowano International Jazz Platform - pierwszą edycję międzynarodowego projektu edukacyjnego. Zajęcia poprowadzą znani muzycy młodej generacji z Europy, m.in. Ole Morten Vaagan i Gard Nilssen z Norwegii, Tom Arthurs z Wielkiej Brytanii oraz Dominik Wania i Maciej Obara. Na zakończenie warsztatów odbędzie się koncert "Polska szkoła jazzu współcześnie".
W trakcie Akademii pianiście i kompozytorowi Mieczysławowi Koszowi poświęcony będzie koncert zespołu RGG. Zaplanowano także pokaz filmu biograficznego o artyście "Esencja nastroju" w reż. Roberta Kaczmarka.
W sierpniu zaplanowano wydarzenia poświęcone pamięci Andrzeja Trzaskowskiego - kompozytora, pianisty i krytyka muzycznego. Pokazany zostanie francuski film dokumentalny pt. "Andrzej Trzaskowski: The Brain of Polish Jazz" w reż. Damiena Bertranda, a Polish Jazz Quartet z Francji wykona projekt złożony z klasycznych kompozycji Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego.
Dla upamiętnienia 80. rocznicy urodzin kompozytora zaplanowano także prapremierę baletu jazzowego "Nihil Novi" w choreografii i inscenizacji Krystyny Mazurówny do słynnej kompozycji Trzaskowskiego.
Pod koniec sierpnia kulminacyjnymi wydarzeniami Akademii będą koncerty poświęcone Krzysztofowi Komedzie. Zespół Leszka Żądło zagra kompozycje z musicalu "Wygnanie z raju” z 1969 r. Muzyka zrekonstruowana została na podstawie rękopisów Komedy odnalezionych niedawno w Holandii. Natomiast tureccy muzycy z zespołu Control Voltage Project zaprezentują autorski projekt złożony z kompozycji Krzysztofa Komedy napisanych do filmów Romana Polańskiego.
Na zakończenie Letniej Akademii Jazzu - 30 sierpnia - po raz pierwszy w polskiej wersji językowej zaprezentowany zostanie spektakl z muzyką Komedy "Moja Słodka Europejska Ojczyzna" w wykonaniu Andrzeja Seweryna i zespołu Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego, w reż. Michała Passendorfera.
Muzykę do wierszy wybitnych polskich poetów, m.in. Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, czy Zbigniewa Herberta, Krzysztof Komeda napisał w 1967 roku, tuż przed wyjazdem do Hollywood. Płyta z tym materiałem zrealizowana została wówczas w Niemczech.
Przez niemal dwa miesiące publiczność będzie miała okazję obejrzeć także dwie wystawy: fotografii "Gwiazdy świata jazzu" Andrzeja Dąbrowskiego oraz "Muzyka sceniczna Krzysztofa Komedy" na której znajdą się unikalne zdjęcia i rękopisy kompozytora. Ta ostatnia wystawa przygotowana została we współpracy z Biblioteką Narodową. Dodatkowo w programie LAJ znajdą się projekcje filmów o tematyce jazzowej i spotkania z gwiazdami.
Szczegółowy program Akademii można znaleźć na stronie www.letniaakademiajazzu.pl(PAP)
szu/ ls/