Sztukę "Klub Miłośników Filmu +Misja+", w której jedną z głównych ról gra Jan Peszek, można oglądać w nowohuckim Teatrze Łaźnia Nowa. Premiera spektaklu w reż. Bartosza Szydłowskiego odbyła się w poniedziałkowy wieczór.
Jak powiedział w rozmowie z PAP reżyser, hasło sztuki brzmi: "W ludzkiej dżungli błądzi człowiek". Przedstawienie jest metaforą rzeczywistości szarpanej przez różne ideologie, w tym doktryny polityczne. "W spektaklu świat nieskażony, niewinny, został zderzony m.in. z prawami rynkowymi, komercją, konsumpcjonizmem. Nie brak jednak w tym świecie potrzeby tworzenia wspólnoty; jest też nadzieja, że mimo różnic, da się znaleźć wspólny język" – mówił reżyser.
Oglądając inscenizację w nowohuckim teatrze widzowie przeniosą się do dzikiej dżungli amazońskiej. Wyobrażą sobie konkwistę prowadzoną w XVIII w. przez Europejczyków oraz wspólnotę Indian zderzoną z bezwzględną kulturą białych ludzi.
Sztuka powstała na podstawie znanego filmu "Misja" (1986) Rolanda Joffe, w którym główne role zagrali Jeremy Irons (wystąpił jako Gabriel) i Robert de Niro (wcielił się w Rodriga Mendozę). Na scenie w Łaźni Nowej publiczność zobaczy Jana Peszka jako kardynała Altamirano, Radosława Krzyżowskiego jako Rodriga Mendozę i Krzysztofa Zarzeckiego w roli Gabriela.
Oglądając inscenizację w nowohuckim teatrze widzowie przeniosą się do dzikiej dżungli amazońskiej. Wyobrażą sobie konkwistę prowadzoną w XVIII w. przez Europejczyków oraz wspólnotę Indian zderzoną z bezwzględną kulturą białych ludzi.
"Reżyser z dużą dozą ironii podąża narracją opowieści filmowej. Historia XVIII-wiecznych redukcji jezuickich stanie się pretekstem do pytań o postawy współczesne. O Polskę nieuformowaną, rozdartą między mitem wspólnego domu, a pragmatyzmem praw rynkowych" – poinformowała Eliza Kubiak z Łaźni Nowej.
Teatr zaprasza zainteresowanych do obejrzenia sztuki w dwa najbliższe wieczory, a potem 7, 8, 9 oraz 14, 15 i 16 czerwca.
Bartosz Szydłowski urodził się w 1968 r. we Wrocławiu. Jest reżyserem teatralnym. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Założyciel prowadzącego niezależną działalność kulturalną Stowarzyszenia Teatralnego "Łaźnia".
Wśród zrealizowanych przez Szydłowskiego spektakli są m.in. "Zabawa" Sławomira Mrożka, "Miłość Fedry" Sarah Kane, "Pokolenie porno" Pawła Jurka, "Edyp. Tragedia nowohucka" na podstawie dramatu Sofoklesa, "Krwawe wesele, czyli muzyczna opowieść o cygańskim sercu" na podstawie "Krwawych godów" Federico Garcii Lorki, "Moralność pani Dulskiej czyli w poszukiwaniu zagubionego czakramu" na motywach utworu Gabrieli Zapolskiej. (PAP)
bko/ tpo/