Artyści z Polski i zagranicy wystąpią podczas rozpoczętego w piątek w Katowicach VIII Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, upamiętniającego najwybitniejszego kompozytora okresu polskiego baroku.
20 koncertów tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się w największych miastach województwa śląskiego.
Jednym z jego najważniejszych wydarzeń będzie sobotni koncert inauguracyjny w kościele św. Trójcy w Bytomiu. Sławne oratorium Józefa Haydna „Stworzenie Świata” będzie miało współczesną premierę w oryginalnym XIX-wiecznym polskojęzycznym przekładzie z 1824 r., odkrytym w zbiorach Biblioteki Jasnogórskiej. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi brytyjski dyrygent i kontratenor Paul Esswood.
W kolejną sobotę w Chorzowie zabrzmi współczesne opracowanie cyklu mszalnego, postępujące w kierunku muzyki rozrywkowej, autorstwa wybitnego pianisty i kompozytora jazzowego Leszka Możdżera i liturgiczna muzyka Gorczyckiego.
Sławne oratorium Józefa Haydna „Stworzenie Świata” będzie miało współczesną premierę w oryginalnym XIX-wiecznym polskojęzycznym przekładzie z 1824 r., odkrytym w zbiorach Biblioteki Jasnogórskiej. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi brytyjski dyrygent i kontratenor Paul Esswood.
W ramach festiwalu zaplanowano też koncert z okazji setnych urodzin Witolda Lutosławskiego w wykonaniu znakomitego brytyjskiego wiolonczelisty Jamie’go Waltona z towarzyszeniem Orkiestry Aukso i Młodej Filharmonii Aukso pod batutą Marka Mosia. Kompozycje patrona festiwalu będzie można też usłyszeć w Świętochłowicach w autorskim projekcie pt. „Polonica Marian Vesperas Pasticcio” Capelli Gorczyckiego, przygotowanej i poprowadzonej przez Paula Esswooda, w którym twórczość kompozytora znajdzie miejsce obok unikatowych dzieł polskich twórców - jego rówieśników, również odkrytych pośród manuskryptów Biblioteki Jasnogórskiej.
Po raz pierwszy Polsce będzie też można usłyszeć znakomitą sopranistkę Philippę Hyde, która wraz Paulem Esswoodem zaprezentuje się w koncercie kameralnych arcydzieł wokalnych Henry'ego Purcella. Na uwagę zasługują też bezprecedensowe interpretacje utworów Józefa Wieniawskiego (brata Henryka), w wykonaniu Piotra Pławnera i Piotra Sałajczyka oraz popisowe i zaskakujące prezentacje fug w wykonaniu Waldemara Malickiego. Będą też koncerty Leszka Możdżera z twórczością Witolda Lutosławskiego.
Festiwal zakończą w premierowych programach zamówionych specjalnie na festiwal występy dwóch znakomitych zespołów wokalnych – światowej sławy brytyjskiego sekstetu The King’s Singers oraz zespołu Audiofeels, który kilka miesięcy temu podbił serca melomanów w Stanach Zjednoczonych, wygrywając prestiżowy konkurs Harmony Sweepstakes A Capella Festival w Nowym Jorku - zdobywając jednogłośnie wszystkie najważniejsze nagrody, w tym nagrodę publiczności.
Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodził się między 1665 r. a 1667 r. w Rozbarku koło Bytomia w rodzinie Adama i Anny Gorczyców, właścicieli folwarku. Od ok. 1678 r. przypuszczalnie do roku 1683 studiował na Uniwersytecie w Pradze na wydziale sztuk wyzwolonych i filozofii, następnie teologię w Wiedniu i po ok. siedmiu latach otrzymał tytuł licencjata teologii.
W 1689 r. lub 1690 r. przybył do Krakowa, gdzie w 1692 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W tym też czasie zmienił formalnie nazwisko z Gorczyca na Gorczycki. Przez następne 2 lata prowadził wykłady z zakresu retoryki i poezji w Akademii Chełmińskiej. Po powrocie do Krakowa 1 października 1694 r. objął funkcję wikariusza Katedry na Wawelu, w 1696 został spowiednikiem katedralnym, a 10 stycznia 1698 r. otrzymał stanowisko kapelmistrza.
Do jego obowiązków należało m.in. dyrygowanie, przygotowywanie repertuaru, komponowanie utworów własnych, kopiowanie głosów kompozycji innych autorów. Piastując tę funkcję uzyskiwał jednocześnie kolejne godności kościelne: kanonika kolegiaty w Skalbmierzu, proboszcza kościoła Bożego Miłosierdzia na przedmieściu Krakowa i egzaminatora w seminarium duchownym. Jeszcze przed powołaniem na kapelmistrza katedralnego został opiekunem więźniów osadzonych w basztach Zamku na Wawelu. Wszystkie te obowiązki wykonywał do końca życia. Zmarł 30 kwietnia 1734 r. w Krakowie. Jego pamięć uhonorowano umieszczeniem w Katedrze wawelskiej tablicy pamiątkowej, na której został nazwany „klejnotem kapłaństwa”.
Grzegorz Gerwazy Gorczycki był niemal wyłącznie kompozytorem muzyki religijnej. Swoje utwory sygnował charakterystycznymi inicjałami G. G. G. lub oznaczał pełnym nazwiskiem. (PAP)
lun/ sto/