Kompozycja do tekstów polskich poetów "Powiało na mnie morze snów... Pieśni zadumy i nostalgii" Krzysztofa Pendereckiego zainaugurowała w poniedziałkowy wieczór w szczecińskiej katedrze 9. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum.
Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest twórczości Krzysztofa Pendereckiego - kompozytor obchodzi w tym roku 80. urodziny. Maestro był gościem honorowym poniedziałkowego koncertu.
Wykonany w Szczecinie utwór to - jak wcześniej mówił kompozytor - oddany przez niego hołd polskiej poezji ostatnich 200 lat. Godzinna kompozycja to pieśni na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę, w których kompozytor wykorzystał m.in. poezję Zbigniewa Herberta, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Leopolda Staffa. Muzyków poprowadził Bohdan Boguszewski.
Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest twórczości Krzysztofa Pendereckiego - kompozytor obchodzi w tym roku 80. urodziny.
Oprócz utworu polskiego kompozytora artyści podczas koncertu inauguracyjnego wykonali "Symphonie pour Grand Orgue" organisty Wolfganga Seifena.
Przed koncertem Penderecki odwiedził budowę szczecińskiej filharmonii. Spotkał się też z melomanami, którzy przyjechali do Szczecina nawet spoza Polski.
Festiwal związany jest przede wszystkim z miejscowością Trzęsacz w gminie Rewal w województwie zachodniopomorskim. Tam odbywa się tradycyjnie większość koncertów.
We wtorek, w drugim dniu imprezy, w tamtejszym kościele Miłosierdzia Bożego, organista Michał Markuszewski i wileńska New Ideas Chamber Orchestra zagrają kompozycje autorstwa Markuszewskiego, Pendereckiego, Jana Sebastiana Bacha, Petera Michaela Hamela.
Trzeciego dnia, również w Trzęsaczu, z repertuarem złożonym z kompozycji Jana Sebastiana Bacha, Tadeusza Machla, Eugene'a Gigouta, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Krzysztofa Pendereckiego wystąpi organista Krzysztof Latała, a także Krakowskie Trio Stroikowe i Baltic Neopolis Quartet.
Czwarty dzień Sacrum Non Profanum to koncert "Tribute To Birt Of The Cool" w wykonaniu nonetu w składzie z trębaczem Maciejem Fortuną, pod batutą Patryka Piłasiewicza. W programie znalazły się jazzowe standardy autorstwa Milesa Davisa, Gerry'ego Mulligana i Johna Lewisa. Ponadto wystąpi organista Marek Kudlicki, a w repertuarze znajdą się także kompozycje "filmowe" Krzysztofa Pendereckiego, m.in. aria z "Trzech utworów w dawnym stylu".
Piątek poświęcony będzie muzyce Pendereckiego. Patrycja Piekutowska, Beata Bilińska i Rafał Paweł Urbanek wykonają m.in. "I Sonatę na skrzypce i flet" i "Miniatury" Pendereckiego; ponadto w programie znalazły się utwory Nikolaia Kapustina, Jaromira Gajewskiego i Witolda Lutosławskiego.
Podczas finału festiwalu 17 sierpnia odbędą się koncerty wiolonczelistów. W świnoujskim kościele pw. bł. Michała Kozala wystąpią: Tomasz Strahl, Rafał Kwiatkowski i Marta Kordykiewicz, a także Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestra Academia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza pod batutą Bohdana Boguszewskiego. W programie znalazły się: "Elegia na smyczki" Marka Jasińskiego, "Concerto grosso na trzy wiolonczele" Krzysztofa Pendereckiego i "Mała suita" Witolda Lutosławskiego.
Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych festiwalu.(PAP)
epr/ mrt/ rda/