Krzysztof Penderecki i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus otrzymali International Classical Music Award (ICMA), przyznawaną przez międzynarodowe grono krytyków muzycznych wydawnictwom płytowym.
Rozdanie nagród odbyło się w sobotę w Warszawie w ramach Festiwalu Beethovenowskiego.
Zwycięstwo w kategorii muzyka współczesna przyniosło laureatom nagranie wszystkich symfonii Pendereckiego. Siedem utworów w wykonaniu Orkiestry Iuventus pod batutą samego kompozytora zarejestrowało wydawnictwo DUX. "To dla mnie wielka radość otrzymać tę nagrodę za symfonie, ponieważ myślę, choć mogę się mylić, że to właśnie one są moim największym życiowym osiągnięciem" - powiedział Penderecki odbierając nagrodę. Kompozytor dodał, że pracuje nad kolejnymi dwiema symfoniami.
Nagrody dla wydawnictw płytowych są przyznawane w 15 kategoriach. Nagrodami specjalnymi honorowane są wybitne osobistości muzyki poważnej. W tym roku nagrodę za całokształt twórczości otrzymał francuski dyrygent Charles Dutoit. "To wyróżnienie sprawia, że czuję się stary. Jedząc lunch z Krzysztofem Pendereckim, moim starym dobrym przyjacielem, rozmawialiśmy o naszych planach. Okazało się, że mamy kalendarze zapełnione do 2017 r. Przeszłość to jedno, ale to, co przed nami, jest ważniejsze" - mówił laureat.
Artystą Roku został pianista Andreas Staier. Tytuł Młodego Artysty Roku przyznano altowioliście Adrienowi Boisseau.
Nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia otrzymało Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Organizacja prowadzona przez Elżbietę Penderecką od 18 lat przygotowuje Wielkanocny Festiwal, który w tym roku jest gospodarzem nagród ICMA. Za dotychczasowe osiągnięcia nagrodzono także SWR Symphony Orchestra Baden-Baden und Freiburg.
Tytułem Wytwórni Płytowej Roku wyróżniono Glossę. Tę pierwszą w Hiszpanii niezależną wytwórnię płytową założyli w 1992 r. bracia Moreno grający na lutni i wioli.
Serwis internetowy Metropolitan Opera, na którym zgromadzono archiwalne materiały nowojorskiej placówki, uhonorowano nagrodą w kategorii witryna internetowa poświęcona muzyce klasycznej.
Wśród nagrodzonych produkcji w kategorii muzyka symfoniczna zwyciężyło wydawnictwo płytowe ze wszystkimi symfoniami Johannesa Brahmsa w wykonaniu zespołu Gewandhausorchester Leipzig pod batutą Riccardo Chailly'ego.
W kategorii opera nagrodzono nagranie opery "Gwałt na Lukrecji" Benjamina Brittena w wykonaniu Aldeburg Festival Ensemble i grupy angielskich śpiewaków.
Ex aequo w kategorii instrumenty solowe uhonorowano pianistów Josepha Mooga za wydawnictwo płytowe "Scarlatti Illuminated" i Elisabeth Leonskaję za kompilację z utworami Ravela, Enescu i Debussy'ego. Za recital wokalny zarejestrowany na płycie "Franz Schubert: Erlkoenig" nagrodzono baryton Matthiasa Goerne'a.
Signum Quartett za album z nagraniami Bartoka, Berga i Schnittkego otrzymał nagrodę w kategorii muzyka kameralna. Za najlepsze wydanie z koncertami jury uznało
Płyta "The Restored Scarlatti Manuscript" pianisty Andrei Bacchettiego została nagrodzona w kategorii muzyka barokowa instrumentalna.
Nagrodzono też płytę "Erazm z Rotterdamu: Eloge de la folie" hiszpańskiego gambisty Jordi Savall z zespołami Hesperion XXI i La Capella Reial de Catalunya. Album zwyciężył w kategorii muzyka dawna.
Nagrodami honorowane są także wydania DVD filmów dokumentalnych. Nagrodzono w tej kategorii obraz "Refuge in Music. Terezin" (z ang. "schronienie w muzyce") w reż. Dorothee Binding i Benedicty Mirowej. Film opowiada historię dwóch muzyków, byłych więźniów obozu koncentracyjnego Theresienstadt.
ICMA jest następczynią słynnych MIDEM Classical Awards przyznawanych podczas targów fonograficznych w Cannes. Gala rozdania nagród co roku organizowana jest w innym mieście. Do tej pory odbyły się trzy edycje ICMA. W 2011 r. nagrody wręczano w Tampere, w 2012 r. - w Nantes, w 2013 r. - w Mediolanie.
Patronat medialny nad Festiwalem Beethovenowskim sprawuje Polska Agencja Prasowa. (PAP)
mce/ abe/