Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt zrealizowany w 2012 r. otrzymało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a za rok 2013 - Muzeum Historii Żydów Polskich. Nagrody wręczono w poniedziałek w Warszawie.
Prezydent Bronisław Komorowski, który jest honorowym patronem konkursu, podczas uroczystości zaznaczył, że 30 lat istnienia nagrody, to okazja do podsumowania.
"Polska zmienia się pod każdym względem, także pod względem wyglądu (...) Zmienił się sposób aranżowania przestrzeni naszego polskiego życia, zmieniła się także architektura (...). Dzisiaj według mnie Polska architektura i sposób zagospodarowania polskiej przestrzeni zyskuje w niesłychany sposób" - powiedział.
Jak ocenił, jest to "efekt ujawnienia się aspiracji, ambicji i talentów polskich architektów na niespotykaną miarę".
Podziękował całemu środowisku i pogratulował osiągnięć zarówno indywidualnych, jak i budowania "dobrej, coraz lepszej opinii o polskiej architekturze i architektach poza granicami kraju". "To ważna nagroda i sygnał również o tym, że potrafimy Polskę czynić nie tylko coraz bardziej zamożną, logiczną, ale także coraz piękniejszą".
Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich została ustanowiona w 1983 r. i przyznawana jest od ponad 30 lat za wzniesione na terenie Polski obiekty o znaczących wartościach architektonicznych.
Nagrodę za rok 2012 otrzymało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (woj. małopolskie). To obiekt, w którym znajduje się m.in. sala koncertowa na 650 osób, biblioteka, pomieszczenia dydaktyczne jak sale ćwiczeń, pracownie instrumentalne, sala baletowa oraz sala konferencyjna. Zaprojektowane zostało przez Biuro architektoniczne DDJM.
W uzasadnieniu nagrody napisano, że "na styku natury i kultury powstało miejsce europejskie, zakorzenione w lokalnej tradycji, wpisane w malowniczy, małopolski pejzaż. Ponadczasowe wzorce i naturalne materiały czynią obiekt szlachetnym i szczerym" - oceniło jury.
Nagrodę za rok 2013 otrzymało Muzeum Historii Żydów Polskich. Placówkę zaprojektował fiński architekt Rainer Mahlamaki. W budynku jedną trzecią powierzchni przeznaczono na wystawę główną, zaś pozostałą m.in. na wystawy czasowe, salę audytoryjną na 450 osób, sale centrum edukacyjnego, centrum informacyjne, przestrzeń dla dzieci.
Wyróżnienie przyznano za "wybitną kreację przestrzeni gmachu publicznego". "Muzeum Historii Żydów Polskich pełni nie tylko funkcję placówki muzealnej, ale jest też pomnikiem i symbolem" - uzasadniono.
"Wybór najlepszego obiektu traktujemy jako uznanie środowiska dla pracy architekta, dla pracy projektantów, dla wskazania tych najlepszych obiektów, które oceniają profesjonaliści. Jest to również wyraz uznania dla profesjonalistów przez profesjonalistów" - podsumował prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Mariusz Ścisło.
Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich została ustanowiona w 1983 r. i przyznawana jest od ponad 30 lat za wzniesione na terenie Polski obiekty o znaczących wartościach architektonicznych. Dodatkowo przyznawana jest Nagroda za najlepsze obiekty wzniesione ze środków publicznych. W tym roku wyjątkowo połączone zostały dwie edycje konkursu za 2012 i 2013 rok. (PAP)
akn/ dsr/ agz/ mow/