28 najlepszych recytatorów z 11 krajów przyjedzie do Białegostoku, gdzie w dniach 2-7 grudnia odbywać się będą finały 22. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy". To prestiżowa impreza wśród Polonii. Jej główny cel to popularyzacja polszczyzny. Podczas spotkania w Białymstoku polonusi wezmą m.in. udział w warsztatach z zakresu sztuki interpretacji czy umuzykalnienia, które odbędą się w Akademii Teatralnej, obejrzą spektakle w Białostockim Teatrze Lalek, zasiądą do wspólnej Wigilii Polskiej, będą spotykać się z rówieśnikami.
Spotkanie wigilijne jest stałym elementem "Kresów", bo - jak podkreślają organizatorzy tego konkursu - od początku przywiązywali wagę do tego by przekazywanie tradycji było również ważnym elementem spotkań "kresowiaków" - bo tak o sobie mówią uczestnicy konkursu. Tradycja wpływa bowiem na kształtowanie tożsamości - podkreślała w czwartek na konferencji prasowej prezes podlaskiego oddziału stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Anna Kietlińska.
Co roku, od lat w grudniu do Białegostoku na wspólne spotkanie przyjeżdżają recytatorzy, którzy są laureatami eliminacji konkursu "Kresy", które odbywają się w ich krajach. W Białymstoku jury wyłania najlepszych z najlepszych, ale to nie rywalizacja jest w konkursie finałowym najważniejsza - podkreślał jeden z organizatorów konkursu Piotr Damulewicz z zarządu podlaskiego "Wspólnoty Polskiej". Organizatorom najbardziej zależy bowiem na tym, by polonusi poznając i recytując polską poezję poznawali i doskonalili język, a przez język nabierali świadomości o swoim pochodzeniu i związkach z Polską. Dodał, że mimo iż konkurs odbywa się od 22 lat to nie może być w nim rutyny, bo każdy rok jest inny.
Do Białegostoku przyjadą najlepsi recytatorzy wyłonieniu w eliminacjach na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, w Czechach, Rumunii, Bułgarii, Estonii, Rosji, Mołdawii i w Kazachstanie. Eliminacje odbyły się też w Grecji, Gruzji i w Uzbekistanie, ale z powodów organizacyjnych, głównie finansowych, reprezentanci tych krajów na finały konkursu nie przyjadą. We wszystkich krajach, w trzech kategoriach wiekowych w eliminacjach startowało łącznie ponad 3,1 tys. osób. W Białymstoku spotykają się finaliści z najstarszej grupy wiekowej. To głównie młodzież.
Wspólnota Polska jest organizatorem konkursu. Przedsięwzięcie wspierają finansowo polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, prezydent Białegostoku, który jest patronem konkursu, marszałek województwa podlaskiego oraz prywatni sponsorzy.(PAP)
kow/ ls/