Koncerty poetyckie w przedziałach pociągu relacji Łódź - Warszawa, które w czwartek zorganizował łódzki Dom Literatury, to forma zaproszenia na rozpoczynający się w piątek VIII Festiwal Puls Literatury - największą w regionie imprezę promującą czytelnictwo.
Jak podkreślił organizator happeningu Marcin Bałczewski, pociąg został podzielony na trzy strefy; w każdej koncertował inny wykonawca. Pasażerowie otrzymali również książki wydane przez Dom Literatury oraz ulotki z programem festiwalu.
Organizowana przez Dom Literatury w Łodzi oraz łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich impreza ma na celu upowszechnianie literatury i rozwijanie czytelnictwa.
Swój udział w cyklu wydarzeń, organizowanych w Łodzi od 28 listopada do 9 grudnia, zapowiedzieli m.in. Charles Bernstein (USA), Jurij Andruchowycz (Ukraina), Herkus Kunčius (Litwa), Teodora Dimowa (Bułgaria), Vedrana Rudan (Chorwacja), Pavol Rankov (Słowacja), Andrzej Stasiuk, Krzysztof Varga, Szczepan Twardoch, Magdalena Tulli, Eustachy Rylski, Izabella Klebańska, Tadeusz Sobolewski, Inga Iwasiów, Hubert Klimko-Dobrzaniecki.
Jedną z najważniejszych imprez festiwalu będzie gala wręczenia Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima prowadzona przez Bronisława Maja. Nagroda nawiązuje do przyznawanej niegdyś Nagrody Literackiej Miasta Łodzi, której laureatem był m.in. Julian Tuwim.
W czasie gali zostanie zaprezentowany spektakl muzyczny Białoszewski 44 (występują m.in. Kinga Preis, Adam Nowak, Mateusz Pospieszalski). Nawiązuje on do hasła tegorocznej edycji festiwalu "Szumy, zlepy, ciągi". Twórczości Białoszewskiego poświęcony zostanie także jeden z paneli dyskusyjnych.
W ramach festiwalu – obok spotkań z pisarzami, poetami i teoretykami literatury – odbędą się koncerty m.in. zespołów Akurat, Mister D., Beneficjenci Splendoru, Iwona, R.I.P. Rap czy D’Dorsh oraz przedstawienia: Nic dwa razy się nie zdarza – piosenki ze słowami Wisławy Szymborskiej, Wyznania komiwojażera – premiera spektaklu na podstawie Trocin Krzysztofa Vargi oraz Karin Stanek – spektakl Teatru Korez z Katowic.
Puls Literatury to również rozstrzygnięcia wielu konkursów literackich i translatorskich. W tegorocznej edycji zaplanowano m.in. wręczenie nagród XX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Łódzkiemu poecie zostanie poświęcony jeden dzień festiwalu, zwieńczony Meetingiem Bierezinowskim z udziałem laureatów poprzednich edycji konkursu. Po raz pierwszy zostanie rozstrzygnięty konkurs na Małą Formę Dramatyczną.
Festiwal Puls Literatury jest organizowany w Łodzi po raz ósmy. Jego nazwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi pisma literackiego opozycji demokratycznej "Puls". Według organizatorów, założeniem festiwalu jest połączenie dalszej i bliższej tradycji literackiej ze współczesnym "pulsem" literatury. (PAP)
agm/ mhr/