Rzadko używane instrumenty muzyki dawnej będą motywem przewodnim tegorocznej, 57. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Impreza odbywać się będzie w stolicy od 19 do 27 września.
Program festiwalu zaprezentowano podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie. "W tym roku koncentrujemy się na prezentowaniu muzyki współczesnej, modernistycznej, ale przeznaczonej na instrumenty muzyki dawnej, kultur tradycyjnych, różnych instrumentów rzadko używanych, nietypowych" - poinformował dyrektor festiwalu Tadeusz Wielecki.
"Nie chodzi o jakieś związki muzyki współczesnej z muzyką etniczną, muzyką dawnych epok czy jakieś pastisze i stylizacje. Chodzi o samo instrumentarium, niejako wyabstrahowane z własnego kontekstu kulturowego czy historycznego. Do jakiego stopnia jest to możliwe, dowiemy się podczas koncertów" - zapowiedział.
Wśród największych atrakcji programu tegorocznej odsłony "Warszawskiej Jesieni" Wielecki wyróżnił m.in. koncert inauguracyjny. 19 września w Filharmonii Narodowej wystąpi zespół muzyki współczesnej Musikfabrik i orkiestra barokowa Arte Dei Suonatori. W repertuarze koncertu znajdą się kompozycje Artura Zagajewskiego, Aureliano Cattaneo, Gyorgyo Ligetiego i Martina Smolki.
Program festiwalu zaprezentowano podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie. "W tym roku koncentrujemy się na prezentowaniu muzyki współczesnej, modernistycznej, ale przeznaczonej na instrumenty muzyki dawnej, kultur tradycyjnych, różnych instrumentów rzadko używanych, nietypowych" - poinformował dyrektor festiwalu Tadeusz Wielecki.
"Różnice w samym stroju instrumentów starych i nowych dobrze ilustrują to, co chcemy pokazać - rozszerzenie możliwości harmonicznych języka współczesnej muzyki" - podkreślił Wielecki.
Następnego dnia w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędzie się koncert boliwijskiej grupy Orquestra Experimental de Instrumentos Nativos. "To niezwykle ciekawa orkiestra eksperymentalna, grająca na etnicznych instrumentach Indian. To instrumenty tradycyjne, wręcz archaiczne, rozmaite rodzaje fletów, fletni. Niezwykłe dźwięki i niezwykła sytuacja - choć program składa się wyłącznie z utworów kompozytorów latynoamerykańskich, tworzy się obraz nowej muzyki modernistycznej, kompozytorów z tego kontynentu" - ocenił dyrektor festiwalu.
"Z innego kąta świata, z Pekinu przyjedzie Orkiestra Zakazanego Miasta, a z nią instrumenty chińskiej muzyki klasycznej. Wykonają jednak utwory muzyki współczesnej" - zapowiadał Wielecki sobotni koncert Forbidden City Chamber Orchestra, która wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W programie znajdą się utwory chińskich kompozytorów, a także utwór Wojciecha Blechacza pt. "[one][year][later]".
Za jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji imprezy organizatorzy uznali prawykonanie zamówionej przez "Warszawską Jesień" kompozycji "Reka" Yuvala Avitala, przeznaczonej na głos. "Tu chodzi o zaprezentowanie technik wokalnych różnych archaicznych kultur z różnych regionów świata, które przetrwały do dzisiaj" - powiedział Wielecki. Koncert odbędzie się 24 września w Centrum Kultury Koneser. Do przyłączenia się do chóru, organizatorzy zapraszają także chętnych, nawet jeśli nie mają przygotowania muzycznego.
Dyrektor festiwalu zwrócił także uwagę na koncerty bretońskiego dudziarza Erwana Keraveca (19 września w Soho Factory) czy Diissc Orchestra, grupa performerów z Wilna, używających analogowych, radzieckich syntezatorów z lat 70. do kolektywnego wykonania kompozycji "Venta" (26 września w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny).
Kontynuowana będzie w tym roku także "Mała Warszawska Jesień" - festiwal muzyki współczesnej dla najmłodszych. Wśród wydarzeń znajdą się: wernisaż Erwina Stache "Muzyczna dorożka. Orkiestra zegarów z kukułką" (19 września w Parku Rzeźby w Królikarni), koncert "Pan Kamyczak w krainie dźwięku. Wyprawa na +Warszawską Jesień+", przygotowany przez studentów kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie (21 września w Fabryce Trzciny), performance muzyczny "Słuchodrzewisko" Artura Zagajewskiego (20 września w Muzeum Łazienkach Królewskich) oraz warsztaty dźwiękowe w formie gry terenowej "Opowiada echo uchu" przygotowane przez Sławomira Wojciechowskiego (27 września w parkingu podziemnym budynku Agory S.A.).
W ramach imprez towarzyszących odbywać się będą spotkania z twórcami, prezentacje książek oraz konferencje naukowo-artystyczne.
Pełen program imprezy dostępny jest na stronie internetowej www.warszawska-jesien.art.pl. (PAP)
pj/ mlu/ jbr/