Wystawa prezentująca modę z czasów PRL w Muzeum Narodowym, multimedialna ekspozycja nt. wody w Hydropolis, projekcje filmowe w nowo otwartym Muzeum Pana Tadeusza - to tylko cześć atrakcji przygotowanych na Noc Muzeów przez wrocławskie instytucje.
W sobotę, podczas tegorocznej Nocy Muzeów, we Wrocławiu odbędzie się ponad 100 wydarzeń – wernisaży, warsztatów, pokazów filmowych i koncertów, przygotowanych przez ponad 80 instytucji – poinformowała PAP Katarzyna Sarka z biura prasowego wrocławskiego magistratu.
We wrocławskim Muzeum Narodowym w sobotni wieczór zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć nową wystawę czasową „Modna i już! Moda PRL”. „To największa i najbardziej przekrojowa prezentacja muzealna w Polsce poświęcona tej tematyce. Pokazanych zostanie ponad 400 strojów i akcesoriów, wśród nich suknie ślubne, dzienne i wieczorowe, dzianiny, kombinezony, buty, torebki i kapelusze. Obok kreacji znanych polskich projektantów: Jerzego Antkowiaka, Barbary Hoff czy Grażyny Hase będzie można zobaczyć także stroje wymyślone i uszyte w domach przez Polki” - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.
W tym roku swoje sale zwiedzającym udostępni m.in. Narodowe Forum Muzyki. Z kolei w Domu Notre Dame na Ostrowie Tumskim będą eksponowane fragmenty ruin Zamku Pierwszych Piastów.
Po raz pierwszy w obchody Nocy Muzeów włączą się dwie nowe wrocławskiej instytucje. W Hydropolis będzie można zobaczyć multimedialną wystawę poświęconą wodzie. Zaś w otwartym na początku maja Muzeum Pana Tadeusza wyświetlane będą filmy. Specjalna ścieżka zwiedzania będzie prowadzić przez sale Epoka, Biblioteka i Rękopis, w których będzie można zobaczyć dwa wyjątkowe zabytki – rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i Konstytucję 3 maja z roku 1791 r.
W Noc Muzeów szeroko prezentowane będą również wydarzania z obszaru sztuk wizualnych przygotowane z okazji pełnienia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Będzie to m.in. „Ostrale weht Oder” - wystawa malarstwa, rzeźby, fotografii i instalacji kilkudziesięciu artystów z Niemiec, którą będzie można zobaczyć w Browarze Mieszczańskim.
W Ratuszu zwiedzający obejrzą wystawę „7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska” zorganizowaną przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Z kolei Muzeum Architektury zaprasza na wyjątkową podróż w czasie w lata 20. i 30. XX wieku za sprawą wystawy „Droga ku nowoczesności. Osiedla Werkbundu 1927-1932”.
We Wrocławiu w Noc Muzeów uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna linia autobusowa, która umożliwi zadziwiającym przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi instytucjami.(PAP)
pdo/