Warszawski Teatr Lalka, który przygotowuje spektakle z myślą o najmłodszych widzach, będzie miał nowego dyrektora. Miasto ogłosiło konkurs na to stanowisko, kandydatury można składać do 23 listopada. Nowy dyrektor rozpocznie pracę 1 września 2016 r. - informuje stołeczny ratusz.
Wśród wymagań stawianych kandydatom są m.in.: wykształcenie wyższe, przynajmniej pięcioletnie doświadczenie w zarządzaniu zespołem, doświadczenie przy realizacji projektów kulturalnych lub pracy w instytucjach kultury oraz znajomość przepisów prawnych dotyczących funkcjonowania instytucji kultury i finansów publicznych.
Zwycięzca konkursu zastąpi Jana Woronkę, który kieruje teatrem od 1988 r. Woronko będzie pełnił swoją funkcję do końca sezonu artystycznego, czyli do 31 sierpnia 2016 r.
"Organizujemy konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Lalka, by poznać perspektywy kilku kandydatów i dyskutować o różnych wizjach rozwoju instytucji. Zakładamy, że teatr będzie odgrywał coraz większą rolę w kreowaniu oferty kulturalnej dla dzieci, liczymy także na aktywne pozyskiwanie najmłodszych widzów i prowadzenie działań edukacyjnych" - wyjaśnia cytowany w komunikacie ratusza dyrektor Biura Kultury Tomasz Thun-Janowski.
Kandydaci na nowego dyrektora zobowiązani są także do opracowanie autorskiej koncepcji programowej i koncepcji organizacyjnej Teatru; powinna wpisywać się w strategiczne dokumenty miasta dotyczące kultury, m.in. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020.
Kandydatury należy zgłaszać osobiście lub przesłać do stołecznego Biura Kultury do dnia 23 listopada br.; miasto przewiduje rozstrzygnięcie konkursu 15 stycznia 2016 r. Nowy dyrektor miałby zacząć pracę 1 września 2016 r.
Teatr Lalka ma swoją siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki; prezentuje spektakle dla widowni dziecięcej. W tym roku placówka obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia. Z teatrem współpracowali uznani twórcy teatru zarówno lalkowego (m.in. Jakub Krofta i Marian Pecko), jak i dramatycznego (Marcin Jarnuszkiewicz, Jarosław Kilian, Maciej Wojtyszko czy Agnieszka Glińska).
Dzisiejszy Teatr Lalka powstał w Uzbekistan w 1945 r. Nosił wówczas nazwę Niebieskie Migdały. Teatr założyła Polka ze Lwowa, historyk sztuki Janina Kilian- Stanisławska, deportowana do Azji Środkowej po agresji Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 - można przeczytać na stronie internetowej teatru.
Niebieskie Migdały, w październiku 1945, wystawiły "Panią Twardowską" Mickiewicza. Kilkadziesiąt spektakli obejrzało w Związku Radzieckim 120 tysięcy widzów różnych narodowości.
W 1946 r. teatr został repatriowany do Polski i przez dwa następne lata działał w unii z krakowską Groteską. W 1948 przeniósł się do Warszawy i rozpoczął działalność w sali kina Jaskółka na ulicy Marszałkowskiej 69. Dyrekcję teatru sprawował Adam Kilian - syn jego założycielki, żołnierz armii generała Andersa przybyły z Wielkiej Brytanii.
W roku 1950 Teatr Niebieskie Migdały upaństwowiono i przeniesiono do nowej siedziby, na ulicę Karową 31 - przypomina teatr. Kierownikiem artystycznym, w listopadzie 1950, został krakowski reżyser Władysław Jarema. Zmienił dotychczasową nazwę teatru na Teatr Lalka. (PAP)
kos/ bk/