966 znaków muzycznych będą musiały liczyć utwory zgłaszane do Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966. Konkurs dla młodych kompozytorów organizowany jest w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.
W tym roku Opus 966 ma swoją czwartą edycję. Według jego organizatorów to jedyne takie przedsięwzięcie na świecie.
Jak poinformowała w piątek PAP szefowa biura konkursu Katarzyna Banaszak, jego uczestnicy będą musieli stworzyć utwór sakralny na chór mieszany a cappella do tekstu w języku łacińskim lub polskim. Nawiązujące do chrztu Polski i tradycji muzyki chrześcijańskiej dzieła składające się z 966 znaków muzycznych oceni jury, złożone z utytułowanych polskich kompozytorów, którym przewodzić będzie Paweł Łukaszewski.
Na zwycięzców czekać będą nagrody pieniężne; zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 3 tys. zł.
Dyrektor konkursu Bartosz Michałowski pytany przez PAP o skalę trudności w przypadku konkursu z ograniczeniem liczby znaków muzycznych powiedział, że jest to rzeczywiście wyzwanie dla każdego kompozytora i wymaga od twórcy dyscypliny na każdym etapie powstawania utworu.
Aby wziąć udział w konkursie, trzeba wysłać zgłoszenie do 23 kwietnia. Na napisanie utworu, kompozytorzy będą mieli czas do końca lipca. Ogłoszenie laureatów konkursu, wręczenie nagród i koncert prawykonań nagrodzonych kompozycji odbędzie się 5 listopada 2016 roku w Poznaniu.
Nagrodzone utwory zostaną wykonane przez Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego. Opus 966 jest jednym z nielicznych konkursów, na których nagrodzone utwory są wykonywane w momencie ogłoszenia wyników.
Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym konkursu jest dyrygent, założyciel Poznańskiego Chóru Kameralnego Bartosz Michałowski, zaś instytucją odpowiedzialną za organizację przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Vis Artis. (PAP)
rpo/ pz/