Ok. 65 tys. osób uczestniczyło w wydarzeniach zakończonego w piątek w Poznaniu Transatlantyk Festival. W trakcie wieńczącej festiwal gali w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wręczono nagrody kompozytorskie i nagrodę publiczności.
Widzowie łączącego kino i muzykę przedsięwzięcia mieli możliwość uczestniczenia w sumie w kilkuset wydarzeniach filmowych, muzycznych i edukacyjnych, organizowanych na terenie całej Wielkopolski. Pokazanych zostało ponad 100 filmów.
"Jesteśmy festiwalem nie tylko filmu, nie tylko muzyki, ale także i idei: społecznych, kulturowych, a czasami nawet z pełnym ryzykiem - idei politycznych" - powiedział w piątek podczas zamykającej festiwal gali twórca i dyrektor Transatlantyka, laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek.
"Jesteśmy festiwalem nie tylko filmu, nie tylko muzyki, ale także i idei: społecznych, kulturowych, a czasami nawet z pełnym ryzykiem - idei politycznych" - powiedział w piątek podczas zamykającej festiwal gali twórca i dyrektor Transatlantyka, laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek.
W trakcie gali wręczono nagrody dla zwycięzców dwóch organizowanych podczas festiwalu konkursów kompozytorskich dla młodych twórców, oraz filmową nagrodę publiczności. Transatlantyk Audience Award przypadła westernowi Johna Macleana "Slow West" z Michaelem Fassbenderem. Reżyser nagrodę odebrał osobiście.
Pierwszą nagrodę w konkursie natychmiastowej kompozycji i improwizacji do filmu Transatlantyk Instant Composition Contest - 15 tys. zł i tytuł Transatlantyk Instant Composer 2014 otrzymała Aleksandra Chmielewska. W ramach konkursu kompozytorzy po obejrzeniu krótkiego materiału filmowego musieli na scenie, na oczach widzów, stworzyć połączony z obrazem utwór.
Tytuł Transatlantyk Young Composer oraz pierwszą nagrodę konkursu kompozytorskiego Transatlantyk Film Music Competition - 20 tys. zł otrzymał Andrea Grant z Włoch. Konkurs polegał na skomponowaniu muzyki do udostępnionych wcześniej materiałów filmowych.
Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu byli m.in.: aktor Joe Pantoliano, nominowany do Oscara kompozytor John Debney, czy charakteryzator Shaune Harrison.
Według danych organizatorów, festiwalowe filmy na wszystkich sensach kinowych i plenerowych obejrzało ponad 36 tys. widzów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się seanse kina łóżkowego – czyli projekcje filmów w ustawionych na jednym z poznańskich placów specjalnych łóżkach.
Po raz kolejny zorganizowane zostało kino kulinarne, w ramach których odbywały się seanse filmowe połączone z kolacjami przygotowanymi przez najlepszych kucharzy. Istotnym elementem każdej edycji Transatlantyka są spotkania z uznanymi twórcami muzyki, kina a także przedstawicielami świata nauki i kultury.
Podczas festiwalu, w ramach 250 seansów, zaprezentowano ponad 100 filmów w 17 sekcjach tematycznych, w tym 30 polskich premier hitów z największych festiwali filmowych na świecie.
Do końca sierpnia po Wielkopolsce jeździć będzie Mobilne Kino Skody. Od początku lipca w seansach kina plenerowego w całym regionie uczestniczyło ponad 4 tys. osób.
Patronat medialny nad festiwalem objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)
rpo/ agy/