Działania artystyczne, kulturalne, społeczne, mające zintegrować mieszkańców i zwiększyć ich zaangażowanie w sprawy lokalne, ruszyły w gm. Dębowiec (Podkarpackie). Projekt pod nazwą Objazdowy Dom Kultury dofinansowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Jak poinformowała PAP Aleksandra Ciemierkiewicz-Meissner z fundacji Monmonde, realizatora projektu, w ramach Objazdowego Domu Kultury w pięciu miejscowościach gminy Dębowiec k. Jasła przeprowadzonych zostanie łącznie pięć cykli warsztatowych dla prawie 270 osób. Odbywać się one będą przez kilka miesięcy, do końca roku.
W wakacje zostaną będą głównie warsztaty artystyczne, w tym teatralne, recytatorskie, plastyczne (np. malarskie, rękodzielnicze), muzyczne (np. śpiew, rytmika), czy z dizajnu.
W drugim etapie przeprowadzone zostaną warsztaty „Odpowiedzialni społecznie”. Będą to spotkania w poszczególnych miejscowościach biorących udział w projekcie, w czasie których mieszkańcy będą dyskutować na temat potrzeb lokalnych społeczności, wskazywać inicjatywy warte podjęcia. „Będą mówić o tym, co im doskwiera, czego im brakuje w ich miejscu zamieszkania, co warto zrobić na rzecz ich miejscowości (...). Zostaną wybrani również liderzy, po trzech z każdej z pięciu wsi” – powiedziała Ewelina Jurasz, prezes fundacji.
Liderami zostaną osoby w wieku od 15 do 25 lat. Ich zadaniem będzie opracowanie, na podstawie wcześniejszych spotkań z mieszkańcami, konkretnego projektu, inicjatywy dla swojej miejscowości, a następnie jej zrealizowanie. Ciemierkiewicz-Meissner dodała, że do pomocy przy realizacji pomysłu będą mogli angażować pozostałych mieszkańców.
„Tymi działaniami mamy nadzieję zwiększyć zaangażowanie mieszkańców gminy Dębowiec w sprawy publiczne, ich aktywność społeczną, kulturalną, obywatelską, głównie wśród młodych ludzi; zachęcić ich do wspólnego działania na rzecz swojej małej ojczyzny” – wyjaśniła Jurasz.
Liderzy przejdą szkolenia kompetencyjne na temat współpracy w grupie, definiowania problemów lokalnej społeczności, a także zarządzania, finansowania i promocji projektu.
Choć każda z pięciu miejscowości będzie realizować własny projekt oddzielnie, to jednak przy współpracy z mieszkańcami pozostałych wsi. Zdaniem organizatorów przyczyni się to do integracji mieszkańców całej gminy.
Zajęcia odbywać się będą w różnych miejscach na terenie poszczególnych miejscowości. Będą to remizy strażackie, salki parafialne przy kościołach czy w kołach gospodyń wiejskich. Będą także zajęcia w plenerze.
Ciemierkiewicz-Meissner podkreśliła, że Objazdowy Dom Kultury ma dotrzeć do wszystkich mieszkańców, którzy na co dzień nie mają dostępu do placówek kulturalnych, lub jest on utrudniony np. ze względu na odległość od miejsca zamieszkania.
Na zakończenie projektu w Dębowcu odbędzie się pokaz „Weekend z kulturą”, w czasie którego zostaną zaprezentowane prace plastyczne, zdjęcia z realizacji inicjatyw w pięciu miejscowościach i film - reportaż z realizacji zadania.
Całkowity koszt projektu to około 60 tys. zł, z czego 90 proc. zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a pozostałe to wkład własny fundacji.
Fundacja Monmonde powstała w listopadzie 2014 r. w Dębowcu. Do jej zadań należą m.in. działania związane z oddolnymi inicjatywami na rzecz rozwoju kultury na lokalnym szczeblu, a także wspieranie dzieci z problemami rozwojowymi. Jej celem jest też m.in. przyznawanie stypendiów dla animatorów i twórców kultury, współpraca na rzecz zacieśniania współpracy między biznesem i kulturą na terenie regionu, organizacja wydarzeń kulturalnych i projektów społecznych skierowanych do dzieci, młodzieży, seniorów. Obszarem działania fundacji jest cała Polska. (PAP)
api/ gma/