Kraków i Wrocław będą gośćmi honorowymi marcowych Targów Książki w Paryżu. Z czytelnikami spotkają się m.in. Joanna Bator, Marek Bieńczyk, Norman Davies, Marek Krajewski, Ewa Lipska, Zygmunt Miłoszewski, Roman Polański, Olga Tokarczuk.
Salon du livre de Paris, który odbędzie się między 19 a 23 marca to jedne z największych targów książki w Europie. Łączą promocję czytelnictwa z wydarzeniami branżowymi. Co roku odwiedza je ok. 200 tys. czytelników, a swoją ofertę prezentuje ponad 1,2 tys. wydawców.
Na stoisku Krakowa i Wrocławia w Paryżu czytelnicy będą mogli spotkać się m.in. z Joanną Bator, Markiem Bieńczykiem, Normanem Daviesem, Urszulą Kozioł, Markiem Krajewskim, Ryszardem Krynickim, Ewą Lipską, Zygmuntem Miłoszewskim, Joanną Olech, Romanem Polańskim, Mariuszem Szczygłem, Wojciechem Tochmanem, Olgą Tokarczuk, Agatą Tuszyńską i Krzysztofem Vargą.
Stoisku zajmować będzie powierzchnię 200 m kw. Zaprezentują się tam także wybrani wydawcy. Zaplanowano spotkania branżowe, w tym skierowane do bibliotekarzy. „Liczymy, że ta prezentacja wpłynie na zwiększenie zainteresowania ze strony wydawców i wzrost liczby przekładów” – mówił dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden.
Małgorzata Omilanowska: Mam nadzieję, że bogata oferta polskiego stoiska zachęci gości paryskich targów do zapoznania się z naszą kulturą, zwłaszcza, że będą mieli okazję spotkać jej najbardziej znanych i cenionych przedstawicieli. Jestem przekonana, że nasze propozycje trafią do szerokiego grona odbiorców - miłośników prozy, poezji, reportażu, historii czy kina.
Prezentację polskiej kultury za granicą wspiera ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. „To dla mnie ogromna radość, bo udział w tej największej francuskojęzycznej imprezie targowej stanowi wielką szansę nie tylko na prezentację dziedzictwa literackiego obu tych miast, ale też przybliżenie twórczości współczesnych polskich autorów odbiorcom we Francji, Kanadzie czy w państwach Afryki Północnej” – podkreśla minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
„Mam nadzieję, że bogata oferta polskiego stoiska zachęci gości paryskich targów do zapoznania się z naszą kulturą, zwłaszcza, że będą mieli okazję spotkać jej najbardziej znanych i cenionych przedstawicieli. Jestem przekonana, że nasze propozycje trafią do szerokiego grona odbiorców - miłośników prozy, poezji, reportażu, historii czy kina” – dodała minister, podkreślając, że polska kultura jest „naszą najlepszą marką”.
Zdaniem prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza obecność stolicy Dolnego Śląska w Paryżu to wyróżnienie, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się roku 2016, w którym Wrocław zostanie Europejską Stolicą Kultury oraz Światową Stolicą Książki UNESCO. „Współpraca Wrocławia z Krakowem gwarantuje, że polska kultura prezentowana będzie na najwyższym poziomie” – zaznacza Dutkiewicz „Udział Krakowa i Wrocławia w tak znaczącej imprezie to nie tylko wielki prestiż i ogromna promocja obu miast, zwłaszcza w kontekście uzyskanego przez Kraków w 2013 tytułu Miasta Literatury UNESCO i roli Europejskiej Stolicy Kultury, jaką pełnić będzie Wrocław w 2016 roku. Obecność na Targach Książki w Paryżu to także wzmocnienie wymiany rynków książki, okazja do aktywizacji działalności wydawniczej i przekładowej” – uważa prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Targi Książki w Paryżu, od 1988 r. zapraszają co roku jeden kraj jako gościa honorowego wydarzenia (w tym roku będzie to Brazylia), a od roku 2011 także miasta z całego świata, które prezentują dorobek swoich najciekawszych autorów na specjalnym stoisku. W poprzednich latach w Paryżu prezentowały się m.in. Rio de Janeiro, Barcelona, Moskwa i Szanghaj.
Polską prezentację organizują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Książki, Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, Krakowskie Biuro Festiwalowe.(PAP)
wos/ mhr/