Grigorij Sokołow, Jordi Savall, Iwan Monighetti, Elżbieta Towarnicka, Onyx Brass będą wśród gwiazd 41. Międzynarodowego festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”, który rozpocznie się 15 sierpnia.
Festiwalowi krakowskiemu będzie już po raz trzeci towarzyszyła jego ukraińska edycja bliźniacza – „Festiwal w Starym Lwowie” – poinformowała w czwartek rzeczniczka festiwalu Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.
Podczas tegorocznej edycji, w ciągu 17 festiwalowych dni odbędzie się 25 koncertów, na których zabrzmi muzyka od średniowiecza po utwory najnowsze.
Zgodnie z ideą festiwalu koncerty odbywać się będą głównie w zabytkowych wnętrzach, m.in.: w Sukiennicach, na dziedzińcu Collegium Maius, w bazylice oo. paulinów na Skałce, w synagodze Tempel, a także w położonej 101 metrów pod ziemią kaplicy św. Kingi, w kopalni soli w Wieliczce.
„Festiwal – co już sugeruje jego nazwa – jest przecież okazją do muzycznego spaceru po historycznych miejscach Krakowa” – zaznaczyła rzeczniczka.
„Muzyka w Starym Krakowie” jest festiwalem wykonawczym - Stanisław Gałoński, twórca i dyrektor zaprasza wykonawców zostawiając im dowolność, co do prezentowanego programu. „Taka postawa daje gwarancję, że artysta wykona to, co mu „w duszy gra”, a więc zaprezentuje się z jak najlepszej strony, przez co publiczność otrzyma najlepsze wykonania” – powiedział dyrektor.
41. edycję otworzy recital fortepianowy Grigorija Sokołowa. Rosyjski pianista zaprezentuje utwory Schumanna i Chopina.
Wśród festiwalowych atrakcji będzie recital wybitnego hiszpańskiego interpretatora muzyki dawnej Jordi Savalla. Artysta przygotował koncert, złożony m.in. z utworów Johna Dowlanda czy Marina Maraisa, którego muzykę spopularyzował film „Wszystkie poranki świata”.
Po latach na festiwalową estradę powraca sopranistka Elżbieta Towarnicka. W tym roku w towarzystwie grającego na organach Marka Stefańskiego wykona „Geistliche Lieder” Jana Sebastiana Bacha.
Festiwalowa publiczność będzie mogła też podziwiać m.in. klawesynistkę Elżbietę Stefańską i wiolonczelistę Bartosza Koziaka, którzy przedstawią muzykę rodziny Bachów, a także Andrzeja Białko – krakowskiego organistę, słynącego z interpretacji muzyki Jana Sebastiana Bacha.
Interesująco – zdaniem organizatorów – zapowiada się koncert francuskiej grupy Ensemble Gilles Binchois, specjalizującej się w muzyce średniowiecznej, oraz zespołu Onyx Brass – brytyjskiego kwintetu wirtuozów instrumentów dętych blaszanych. Na miłośników baroku czeka występ Czech Ensemble Baroque.
Na festiwalowej estradzie pojawią się też chóry: Schola Cantorum Gedanensis i Tronos z Rumunii, a także orkiestry – m.in. Sinfonietta Cracovia i orkiestra Filharmonii Krakowskiej, która pod batutą Tadeusza Strugały i z udziałem pianistów Szymona Nehringa i Krzysztofa Książka wykona na finał festiwalu koncerty fortepianowe Chopina.
Podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach i w tym roku krakowskiej imprezie będzie towarzyszył bliźniaczy lwowski festiwal „Muzyka w Starym Lwowie”. „Choć sytuacja na Ukrainie nadal jest trudna, organizatorzy potwierdzili, że tegoroczna, trzecia edycja będzie programowo różnorodna” – zapowiedziała rzeczniczka.
Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” organizuje Fundacja Capella Cracoviensis. To jeden z najstarszych festiwali polskich. Występowali na nim m.in. Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Rafael Puyana, Igor Kipnis.(PAP)
bko/ mow/