15 zespołów rockowo-bluesowych wystąpi w konkursie 10. Jubileuszowego Festiwalu im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Impreza, podczas której zaplanowano warsztaty muzyczne dla publiczności oraz zajęcia animacyjne dla dzieci, rozpocznie się w piątek.
Festiwal „Wielki Ogień” ma popularyzować muzykę bluesową i rockową, wspierać i promować zespoły muzyczne oraz upowszechniać dorobek artystyczny pochodzącej z okolic Ostrowca Kubasińskiej. Nazwa festiwalu, pochodzi od tytułu piosenki grupy Breakout z płyty „Ogień”, wydanej w 1973 r.
Wydarzenie organizuje ostrowieckie Miejskie Centrum Kultury. Jak powiedziała PAP Agnieszka Niedbała z MCK, prologiem do imprezy będzie zaplanowana na czwartkowy wieczór, na dziedzińcu dawnego Browaru Saskich, realizacja teledysku do piosenki z debiutanckiej płyty Grzegorza „Ornette” Stępnia - basisty grupy „Oddział Zamknięty”.
Muzyk będzie jednym z jurorów festiwalowego konkursu. Poprowadzi też warsztaty instrumentalne dla młodych ostrowczan.
Warsztaty odbędą się w piątek, w Kinie Etiuda. Tego dnia w amfiteatrze Parku Miejskiego będzie można posłuchać występu ubiegłorocznego laureata festiwalu – grupy Kruki z wokalistką Pauliną Lendą. Zaprezentują się także: grupa Szulerzy, grająca energetyczną mieszankę bluesa i rock and rolla oraz Chicago Organ Blues Band. Późnym wieczorem muzycy spotkają się na Festiwalowym Jamie w klubie „Perspektywy”.
Konkursowym przesłuchaniom w amfiteatrze - zaplanowanym na sobotę i niedzielę - będą towarzyszyły warsztaty edukacyjne i artystyczne „Akademia Ognia”, skierowane głównie do dzieci i młodzieży.
W dwóch strefach w parku, stworzonych w pobliżu placu zabaw oraz mola, będzie można uczestniczyć m. in. w zajęciach tanecznych oraz warsztatach jogi i zumby. Zaplanowano też głośne czytanie bajek, zabawy animacyjne, gry zręcznościowe i warsztaty plastyczne. Będzie można także spróbować swoich sił w szachach i grach planszowych. „Chodziło nam o to, by zachęcić jak największą liczbę mieszkańców do udziału w imprezie - by mogli na koncerty przyjść razem z dziećmi” – wyjaśniała Niedbała.
Na sobotni wieczór zaplanowano koncert, upamiętniający zmarłego przed kilkoma miesiącami ostrowczanina, współzałożyciela grupy Kramer, gitarzysty i wokalisty Piotra „Heavy” Wrzosowskiego. Muzyk akompaniował m. in. Maryli Rodowicz, Sewerynowi Krajewskiemu, współpracował też z grupą Mafia.
W niedzielę jury wybierze zwycięzców Konkursu Młodych Wykonawców - jego uczestnicy poza własnym repertuarem, będą wykonywali także piosenki Kubasińskiej. Swoich ulubieńców wskaże także publiczność. Najlepsi, oprócz nagród pieniężnych, otrzymają również wysokiej klasy sprzęt muzyczny.
Koncert galowy poprzedzi wspólne gitarowanie w rytm przeboju „Gdybyś kochał, hej” Brekoutu - organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych. W finale festiwalu wystąpi Ania Rusowicz z zespołem. W koncercie gościnnie zagra gitarzysta, Piotr Nalepa - syn Kubasińskiej.
Mira Kubasińska urodziła się w 1944 r. w Bodzechowie k. Ostrowca Świętokrzyskiego. Uczyła się i rozwijała swój talent muzyczny w Ostrowcu, m.in. w zespole pieśni i tańca Zakładowego Domu Kultury. Jako młoda wokalistka wygrała jedną z edycji audycji „Mikrofon dla wszystkich”.
Popularność zdobyła występując od 1965 r. z zespołem Blackout, przemianowanym później na Breakout, z którym nagrała swoje największe przeboje: „Na drugim brzegu tęczy”, „Poszłabym za tobą”, „Gdybyś kochał, hej”. W latach 70. występowała też solowo.
Po rozwiązaniu grupy, artystka wycofała się z estrady i pojawiała się na niej okazjonalnie. Później pracowała z wieloma zespołami bluesowymi, m.in. Kasą Chorych i Nocną Zmianą Bluesa, także z After Blues, K.G. Band i z otwocką grupą Bluesquad.
Kubasińska była pierwszą żoną nieżyjącego już współzałożyciela formacji Blackout i Breakout, gitarzysty i wokalisty Tadeusza Nalepy, nazywanego „ojcem polskiego bluesa”. Zmarła w 2005 r. w Otwocku.(PAP)
ban/ mow/