Koncert w Gdańsku rozpocznie tegoroczną, piątą międzynarodową trasę koncertową I, Culture Orchestra. 94 młodych muzyków z Polski oraz krajów Partnerstwa Wschodniego wystąpi w sierpniu w Niemczech, Gruzji, Hiszpanii i na Ukrainie.
I, Culture Orchestra to zespół, złożony z muzyków w wieku od 18 do 28 lat, powołany z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r. staraniami Instytutu Adama Mickiewicza.
W pierwszej połowie sierpnia muzycy spotkali się w Gdańsku i przygotowują program tournée pod kierunkiem 15 wybitnych muzyków orkiestrowych z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Norwegii, USA oraz RPA.
Międzynarodowe tournée rozpocznie w poniedziałek koncert w Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Muzycy wystąpią pod batutą Kirilla Karabitsa, dyrektora artystycznego Orkiestry, wybitnego dyrygenta ukraińskiego pochodzenia, współpracującego z I,Culture Orchestra już po raz trzeci.
Podczas konferencji prasowej w środę w Gdańsku Kirill Karabits poinformował, że program tegorocznych koncertów tworzą utwory Leosa Janacka, Alesandra Mosolowa, Sergiusza Prokofiewa, Sergiusza Rachmaninowa, a także, jak co roku, kompozytorów z krajów Partnerstwa Wschodniego: ormiańskiego kompozytora Aveta Terteriana oraz gruzińskiego kompozytora i wiolonczelisty Sulkhana Tsintsadze. Podobnie jak w latach ubiegłych z młodym muzykami zagrają wybitni soliści. W tym roku będą to ukraiński pianista Aleksander Gawryluk i gruzińska skrzypaczka Lisa Batiashvili.
Misją I, CULTURE Orchestra jest wspieranie pozytywnych zmian w rozwoju kulturalnym i społecznym krajów Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu poprzez realizacje działań o najwyższej wartości artystycznej. Orkiestra opiera się na uniwersalnych wartościach takich jak: solidarność, integracja i przyjaźń.
Podkreślił, że na program składają się utwory reprezentujące siedem krajów, z których pochodzą muzycy orkiestry. Podał, że w repertuarze znalazł się też „ulubiony polski Mazur z Opery +Halka+ Stanisława Moniuszki". "Ten utwór towarzyszy orkiestrze od początku i stał się niemal hymnem naszej orkiestry więc nie możemy tego nie zagrać”-dodał. Przypomniał, że „orkiestra ma w swojej filozofii manifestowanie swojego programu np. poprzez dobór miejsc, w jakich gra koncerty". "Naszą misją jest też przywrócenie niektórych spraw historycznych”-zaznaczył.
W Gdańsku Orkiestra wykona „Odlewnię stali” Aleksandra Mosołowa, III Symfonię wybitnego kompozytora ormiańskiego Aveta Terteriana, kompozycję Leosa Janacka inspirowaną powieścią Mikołaja Gogola z 1842 r. o tragicznych dziejach kozackiego watażki i jego synów „Taras Bulba” oraz „Rapsodię na temat Paganiniego” op. 43 Sergiusza Rachmaninowa, która uchodzi za jedno z najtrudniejszych dzieł w całej fortepianowej literaturze. W Gdańsku usłyszymy ją w wykonaniu ukraińskiego solisty Aleksandra Gawryluka.
W Gdańsku I, Culture Orchestra wystąpi dwukrotnie. W najbliższy piątek ze specjalnym koncertem kameralnym wystąpi w Centrum Św. Jana.
Poza Gdańskiem, orkiestra wystąpi w Niemczech w ramach Young Euro Classic Festival w Berlinie, w Kijowie w ramach obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy, w Gruzji w Batumi i w Hiszpanii w Santander w ramach Santander Music Festival.
Wyjątkowy koncert pod tytułem "Europejska Symfonia Ukraińskiej Niezależności" Orkiestra wykona w Kijowie. W Operze Narodowej Ukrainy muzycy wykonają hymn narodowy Ukrainy, I Koncert skrzypcowy D dur Sergiusza Prokofiewa, rapsodię symfoniczną Leosa Janaceka "Taras Bulba" i uwerturę do opery Mykoły Łysenko pod tym samym tytułem. W drugiej części wieczoru na Majdanie Niepodległości zagrają m.in. IV część IX Symfonii Ludwiga van Beethovena z "Odą do Radości".
I, CULTURE Orchestra to zespół wybitnie uzdolnionych młodych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego – Armenii, Azerbejdzanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, powołany przez Instytut Adama Mickiewicza w 2011 roku. Dyrektor Orkiestry, Ewa Bogusz-Moore powiedziała podczas konferencji, że każdego roku do Orkiestry zgłasza się ok. 600-700 muzyków z siedmiu krajów a system przesłuchań trwa ok. trzech miesięcy.
Misją I, CULTURE Orchestra jest wspieranie pozytywnych zmian w rozwoju kulturalnym i społecznym krajów Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu poprzez realizacje działań o najwyższej wartości artystycznej. Orkiestra opiera się na uniwersalnych wartościach takich jak: solidarność, integracja i przyjaźń. Jako projekt edukacyjny umożliwia młodym talentom m.in. doskonalenie warsztatu pod okiem wybitnych instrumentalistów z najlepszych orkiestr świata. Powstała w 2011 roku, jako flagowy projekt Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji.
Dotychczas odbyły się cztery rezydencje, 29 koncertów w 22 miastach w 15 krajach. Muzycy wystąpili m. in. w Filharmonii Berlińskiej (2011), Royal Festival Hall w Londynie (2011), Teatro Real w Madrycie (2011) oraz w Reykjaviku w sali koncertowej Harpa (2013). W 2014 roku ich koncerty znalazły się m. in. w programie Edinburgh International Festival oraz Baltic Sea Festival.
Łącznie we wszystkich edycjach I, CULTURE Orchestra od 2011 roku udział wzięło 500 muzyków. (PAP)
bls/ dym/