Obrazy Antoniego Fałata mogą od wtorku oglądać mieszkańcy Łodzi. To pierwszy w tym mieście pokaz prac tego artysty. Otwarcie wystawy "Fotografie rodzinne" inauguruje działalność Centrum konferencyjno-widowiskowe "Lutnia".
Ekspozycja składa się 29 obrazów różnej wielkości. Wśród nich znajduje się praca "Koniec wieku. Koniec Europy II" przedstawiająca dwie kobiety zwrócone do siebie, które - zdaniem artysty - symbolizują połączoną Europę. Przed kilku laty obraz był pokazywany m.in. w Genewie na międzynarodowej wystawie zorganizowanej w ramach obchodów 60-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Jak powiedział we wtorek PAP Janusz Łyskawa z Wyższej Szkoły Pedagogicznej, do której należy "Lutnia", wystawa prac Antoniego Fałata, które prezentowane są po raz pierwszy w Łodzi, otwiera działalność galerii. Zaznaczył, że obrazy Fałata zostały sprowadzone do Łodzi dzięki współpracy z Fundacją "Zawsze Potrzebni" pomagającą osobom starszym i niepełnosprawnym.
W kolejnych miesiącach w "Lutni" eksponowane będą prace innych artystów. Ekspozycja "Fotografie rodzinne" ma być otwarta około dwóch miesięcy.
Łyskawa zwrócił uwagę, że Centrum konferencyjno-widowiskowe "Lutnia" znajduje się w wyremontowanym budynku, który ma ponad sto lat, a w którym "czuć ducha sztuki". Od 1910 roku do zakończenia II wojny światowej była tu siedziba niemieckiego towarzystwa śpiewaczego. Po wojnie w latach 1945-1964 działał Teatr Muzyczny "Lutnia", w okresie 1978-1983 jedną ze swoich scen miał Teatr Jaracza, od 1990 do 2001 roku mieściła się tu też filharmonia. Od 2010 budynek należy do Wyższej Szkoły Pedagogicznej.
Prof. Antoni Fałat (ur. 1942) jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem, ale także m.in. grafiką użytkową. Twórca Europejskiej Akademii Sztuk, niepaństwowej uczelni artystycznej, którą założył w 1992 roku w Warszawie. (PAP)
jaw/ ls/