Rzeźby, obrazy i filmy, jednego z najbardziej cenionych brytyjskich artystów współczesnych, Juliana Opiego udostępni 18 października Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Będzie to pierwsza wystawa prac tego Brytyjczyka w Polsce.
Jak powiedziała PAP kurator wystawy Delfina Jałowik „Są to nowe prace. Większość z nich artysta przygotował specjalnie na ekspozycję w Krakowie”.
Jej zdaniem warto częściej przybliżać polskiej publiczności aktualne zjawiska zachodzące w sztuce światowej. „Twórczość Opiego jest podziwiana przez zwiedzających muzea w największych miastach, a także w przestrzeniach publicznych na całym świecie. Teraz także w Krakowie będzie prezentacja dokonań tego twórcy” – powiedziała kurator.
Jak zauważyła, sam tytuł wystawy – "Rzeźby, obrazy, filmy" – jest przewrotny, ponieważ żadna udostępniona praca nie jest zwykłą rzeźbą, obrazem ani filmem. Tradycyjne media – np. rzeźba, malarstwo, film – są środkami wyrazu, którym artysta – wykorzystując media elektroniczne, głównie komputer – nadaje nowe znaczenia. Każdy obiekt powstaje najpierw jako rysunek w wersji cyfrowej, a następnie zostaje zrealizowany w wybranej przez artystę technice. Portrety są najbardziej charakterystycznym znakiem jego twórczości. Opie przedstawia na nich członków rodziny, przyjaciół, współpracowników, kolekcjonerów sztuki oraz przypadkowo napotkane osoby.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace w formie mozaiki, winylowego obrazu i rysunku, gigantycznego obiektu, określanego przez artystę mianem "rzeźby 3D" czy animowanych obrazów na ekranach LCD i LED. Niektóre przedstawienia są powielane w różnych technikach, np. portret jednej z córek artysty występuje na wystawie w postaci tradycyjnie wykonanej mozaiki oraz ruchomego obrazu na ekranie LCD, gdzie twarz dziewczyny przechodzi z obojętnej w uśmiechniętą.
Opie wykształcił swój własny sposób rysowania, który wyróżnia prostota i redukcja. Na jego kompozycje składają się czarne linie, tworzące kontur sylwetki lub twarzy, symbole oraz barwne płaszczyzny. Człowiek, który pojawia się w twórczości Brytyjczyka, jest często ukazywany w ruchu.
Artysta czerpie inspiracje z różnych zjawisk: od estetyki znaków drogowych, billboardów i logo korporacji, poprzez drzeworyt japoński, portrety nowożytnych malarzy, antyczną rzeźbę Rzymu, Grecji i Egiptu, po mangę i komiks.
Julian Opie urodził się w 1958 roku w Londynie. W latach 1979–1982 studiował w Goldsmiths School of Art w Londynie. Jest jednym z najbardziej znanych współczesnych artystów brytyjskich. Jego prace znajdują się w kolekcjach wielu prestiżowych instytucji na świecie, m.in. Tate Britain, Tate Modern, Muzeum Brytyjskiego, Muzeum Izraela w Jerozolimie, Centrum Sztuki w Bregencji w Austrii, Muzeum Sztuki w Zurychu, Muzeum Miejskiego w Amsterdamie, Narodowego Muzeum Sztuki w Osace, Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku.
Działalność Opiego nie ogranicza się do wystaw w muzeach i galeriach, wykorzystuje on także inne okazje i miejsca, aby tworzyć i pokazywać swoje prace. Artysta znany jest jako twórca okładek płyt, w tym albumu „The Best of” (2000) brytyjskiego zespołu Blur. Wielokrotnie zajmował się opracowywaniem scenografii, tworzył prace w przestrzeni publicznej w różnych miastach świata.
Wystawa w Krakowie potrwa do 25 stycznia 2015 roku. Polska Agencja Prasowa jest jej patronem. (PAP)
bko/ abe/