W Skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku k. Łęczycy od niedzieli będzie można oglądać wystawę z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. Otwarcie ekspozycji oleodruków i rzeźb to część obchodów rocznicowych, które odbywać się będą w archikolegiacie w Tumie.
"Wystawa wpisana w obchody jubileuszu Chrztu Polski nosi tytuł +Jestem wśród was+. Po raz pierwszy w historii Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, które w tym roku świętuje 85-lecie istnienia, zaprezentowana zostanie znacząca część największej w Polsce kolekcji oleodruków z XIX i początku XX wieku, które przedstawiają najbardziej charakterystyczne typy ikonograficzne z poszczególnych regionów etnograficznych" - poinformowała PAP kustosz dr Aldona Plucińska.
W drugiej części ekspozycji pokazany zostanie rzeźbiarski ośrodek kutnowski, który - zdaniem Plucińskiej - stanowi fenomen kulturowy w skali kraju oraz twórczość rzeźbiarzy ziemi łęczyckiej.
"To przykład na zachowanie ciągu kulturowego; artyści mieszkają w mieście, niektórzy z nich mają inne zawody, a jednak analizując ich twórczość dostrzegamy cechy formalne charakterystyczne dla tradycyjnej rzeźby ludowej. Wyrazem swoistego +powrotu do korzeni+ jest sposób prezentacji 96 rzeźb wykonanych specjalnie z okazji jubileuszu chrztu Polski - pokazujemy je w sąsieku i na klepisku stodoły" - dodała kustosz.
Jak zaznaczył dyrektor Muzeum prof. Ryszard Grygiel, na ziemi łęczyckiej znajdują się najstarsze zabytki chrześcijaństwa w Polsce, m.in. romańska Archikolegiata w Tumie.
"Kościół, który jest widoczny dla odwiedzających, pochodzi z XII wieku, ale trzeba pamiętać, że w podziemiach są jeszcze pozostałości świątyni z połowy XI wieku, zatem historia chrześcijaństwa na tych terenach jest naprawdę długa" - wyjaśnił.
Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku, który jest oddziałem łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego, znajduje się w niewielkiej odległości od tumskiej archikolegiaty. Niedzielny wernisaż wystawy, połączony z występami ludowej kapeli, warsztatami i pokazami rękodzieła ludowego, stanowić będzie dopełnienie kościelnych uroczystości odbywających się w Tumie z okazji 1050-lecia chrztu Polski. (PAP)
agm/ par/