30 dzieł polskich artystów XIX i XX wieku - obrazy, rysunki i grafiki - można będzie oglądać na wystawie, która w czwartek otwarta zostanie w Muzeum Miasta Łodzi. Na ekspozycji znalazły się dzieła m.in. Józefa Pankiewicza, Stanisława Kamockiego czy Vlastimila Hofmana.
Prace pochodzą z prywatnej kolekcji i po raz pierwszy pokazane zostaną publicznie na ekspozycji "Szczęśliwa godzina. Sztuka polska XIX-XX wieku".
Zdaniem kuratora wystawy dr Łukasza Grzejszczaka problematyka wystawy umownie została zamknięta latami ok. 1890 - 1939. "Okres ten, zyskując miano +szczęśliwej godziny+, jest czasem najbujniejszego rozwoju, ale także pewnego samookreślenia się rodzimej sztuki" - uważa kurator.
Na charakterystykę polskiej sztuki tamtego okresu złożyły się takie zjawiska jak impresjonizm, postimpresjonizm, symbolizm, odnosząca się do formy i kompozycji secesja oraz ekspresjonizm, kubizm i konstruktywizm. Sztukę tamtego czasu, nasyconą emocjami, kształtowali wówczas wybitni twórcy, których dzieła pokazane zostaną na wystawie. Wśród nich są prace m.in. Jana Stanisławskiego, Edwarda Okunia, Józefa Pankiewicza, Stanisława Kamockiego, Artura Markowicza, Stanisława Czajkowskiego, Vlastimila Hofmana, Emila Krchy i Adama Styki. Z łódzkich twórców pokazane zostaną prace Leopolda Pilichowskiego, Henryka Szczyglińskiego, Maxa Hanemana i Karola Hillera.
Ważnym motywem dla wielu z tych twórców był widok natury lub otoczenia miejskiego, który stanowił w malarstwie odrębny rodzaj, posiadający własne konwencje i układy formalne. "Krajobraz w sztuce polskiej XIX i początku XX wieku
był przez wielu artystów niemal nobilitowany" - podkreślił Grzejszczak. Według niego ogromną rolę odgrywał także symbol i nasycona uczuciowością ekspresja, które sprzyjały zachodzeniu zjawiska korespondencji sztuk - malarstwa i literatury.
Dzieła prezentowane na wystawie w Aneksie Jednego Mistrza łódzkiego muzeum pochodzą z prywatnej łódzkiej kolekcji, gromadzonej od blisko 20 lat. Ekspozycję będzie można oglądać do 15 marca 2015 r. (PAP)
szu/ agz/