Fotografie, plany wybranych miast polskich i niemieckich przed i po odbudowie ze zniszczeń wojennych oraz komentarze historyczne znalazły się na wystawie „Różne drogi odbudowy” czynnej od piątku w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy.
Wystawa została przygotowana przez Polską Misję Historyczną w Niemczech. "Zaprosiliśmy ją do nas w związku z przypadającymi niebawem +urodzinami Starówki+. W tym roku obchodzimy 60-lecie odbudowy Starego Miasta, które dzięki tej odbudowie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wystawę można oglądać w historycznych, odrestaurowanych piwnicach staromiejskich znajdujących się pod Muzeum Historycznym" - opowiadała PAP kierownik Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Anna Zasadzińska.
Ekspozycja na kilkunastu planszach przybliża różne podejścia do zagadnienia odbudowy. Zaprezentowano na niej wybrane miasta polskie - Warszawę, Gdańsk i Wrocław oraz niemieckie z rejonu Frankonii - Wuerzburg, Szweinfurt i Aschaffenburg.
Ekspozycja na kilkunastu planszach przybliża różne podejścia do zagadnienia odbudowy. Zaprezentowano na niej wybrane miasta polskie - Warszawę, Gdańsk i Wrocław oraz niemieckie z rejonu Frankonii - Wuerzburg, Szweinfurt i Aschaffenburg. Na zaprezentowanych fotografiach można zobaczyć zniszczenia, jakie II wojna poczyniła w prezentowanych miastach, działania związane z ich odbudową oraz jej efekt.
"Poprzez ekspozycję pragniemy także przybliżyć pewne różnice w podejściu konserwatorów do odbudowy różnych miast. Warszawa na tym tle jest wyjątkowa, ponieważ zdecydowano się odbudować jej część staromiejską w formie historycznej, można powiedzieć wbrew ówczesnej doktrynie konserwatorskiej, uznającej taką odbudowę za fałszowanie rzeczywistości. Jednak z różnych przyczyn, zwłaszcza ogromnej determinacji warszawiaków, podjęto decyzję o takiej odbudowie, przywracając Starówce dawną świetność. Mieszkańcy także pragnęli dzięki tej odbudowie odzyskać coś utraconego podczas wojny, coś im bliskiego i znajomego. Również w związku z tym odbudowa warszawskiego Starego Miasta jest taka niezwykła" - podkreśliła Zasadzińska.
Kurator wystawy Renata Skowrońska z Polskiej Misji Historyczną dodaje, że sporo wiemy o zniszczeniach miast polskich, natomiast stosunkowo niewiele o zniszczeniach miast niemieckich. "Na przykład Wuerzburg jest jednym z miast w Niemczech, które zostały najbardziej zniszczone podczas wojny i w ramach wystawy mamy okazję zobaczyć, jak były one odbudowywane. Ekspozycji towarzyszy komentarz historyczny w języku polskim i niemieckim, wprowadzający w historię tych miast, okoliczności zniszczeń i koncepcje odbudowy" - podsumowała Skowrońska.
Wystawa była wcześniej prezentowana w Wuerzburgu, Toruniu i Szczecinie. Organizatorzy planują pokazanie jej jeszcze w kilku innych miastach m.in. jesienią w Szweinfurcie.(PAP)
akn/ mrt/