Wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” przygotował multimedialną wystawę o pułkowniku Jerzym Woźniaku, żołnierzu Armii Krajowej, który w wolnej Polsce był wiceministrem - kierownikiem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jak powiedział w sobotę w rozmowie z PAP rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Juliusz Woźny, pomysł multimedialnej wystawy noszącej tytuł „Jerzy Woźniak – człowiek do zadań specjalnych”, umieszczonej na specjalnej stronie internetowej, której adresem jest nazwisko bohatera, to sposób na dotarcie do młodszego pokolenia odbiorców.
„Chodziło o to, by wiedza o takich wyjątkowych Polakach, jakim bez wątpienia był pułkownik Jerzy Woźniak, była łatwo dostępna poprzez internet, z którego tak chętnie korzystają młodzi ludzie. To również dobry sposób na rozpowszechnienie pomocy naukowych, z których mogą skorzystać nauczyciele i uczniowie podczas lekcji w szkole” – dodał Woźny.
Wystawie towarzyszyć będą koncert rapera Tadeusza Polkowskiego i dyskusja panelowa na temat "Patriotyzm Jerzego Woźniaka a patriotyzm jutra – punkty wspólne?". Panel odbędzie się 8 listopada, w dniu rocznicy 90-tych urodzin Jerzego Woźniaka.
„W panelu wezmą udział m.in. Marcin Kędzierski – prezes Klubu Jagiellońskiego i współautor projektu +Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu+, Grzegorz Mazur – nauczyciel historii w III LO we Wrocławiu, dyrektor naszego ośrodka Marek Mutor – współtwórca programu “Patriotyzm Jutra”, krewni z rodziny pułkownika Woźniaka oraz Tadeusz Polkowski – raper, artysta zajmujący się tematyką patriotyczną, który zagra na koncercie utwory ze swej płyty pt. +Niewygodna prawda+” – powiedział rzecznik.
Pułkownik Jerzy Woźniak zmarł w minionym roku w wieku 89 lat. Był żołnierzem AK, współtwórcą Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W 1946 r. dobrowolnie powrócił z Zachodu do PRL pod przybranym nazwiskiem jako emisariusz i postanowił pozostać w kraju, by walczyć w podziemiu. Został aresztowany i skazany na karę śmierci, którą w 1949 r. zamieniono na dożywocie. Więzienie opuścił w 1956 r. Potem ukończył studia medyczne i pracował jako lekarz we Wrocławiu.
Po 1989 r. aktywnie działał w organizacjach kombatanckich m.in. w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a w rządzie premiera Jerzego Buzka kierował w randze wiceministra Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Współtworzył również Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, z którego list kandydował do Senatu RP.
Ośrodek Pamięć i Przyszłość powstał w 2007 r. z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia.
Przez sześć lat zrealizował ponad 100 projektów poświęconych powojennej historii Polski. Są to m.in. publikacje, wystawy, produkcja dziewięciu filmów dokumentalnych, historyczne gry miejskie, akcje zbierania wspomnień od repatriantów ze Wschodu. Celem ośrodka jest otwarcie w 2016 r. Muzeum Ziem Zachodnich we Wrocławiu.(PAP)
ros/ ura/