Wystawa zdjęć dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum Auschwitz „Forbidden Art” (Sztuka zakazana), które wykonali nielegalnie i z narażeniem życia więźniowie w niemieckich obozach, otwarta została w audytorium Rainiera III w Monako – podało w czwartek Muzeum Auschwitz.
"To pierwsza europejska prezentacja tej ekspozycji poza Polską. Do tej pory mogli ją obejrzeć odwiedzający Miejsce Pamięci Auschwitz, a także publiczność na kontynencie amerykańskim" – poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.
Jak podkreślił dyrektor Muzeum Piotr Cywiński sztuka jest domeną ludzi i może powstawać wyłącznie tam, gdzie istnieje wrażliwość. "Pamiętać jednak należy, że w dramatycznym świecie obozu koncentracyjnego sztuka przestawała być dla artysty jedynie możnością. Stawała się esencją jego człowieczeństwa. I tylko patrząc na to z tej perspektywy będziemy w stanie zrozumieć, dlaczego ludzie ryzykowali życiem dla tworzenia sztuki — w obozie zakazanej" — powiedział.
Na wystawie zaprezentowano dwadzieścia fotografii Michała Dziewulskiego, które przedstawiają pojedyncze dzieła sztuki. Są wśród nich głównie prace graficzne, które ukazują sceny z funkcjonowania obozu, portrety więźniów, karykatury, album z życzeniami, czy też bajki pisane przez więźniów dla swoich dzieci. Jest bransoletka ze scenami z getta łódzkiego, która została odnaleziona w pobliżu komory gazowej na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau, oraz figurka diabła wykonana w KL Auschwitz z tasiemki i kawałka drutu, która służyła do przenoszenia nielegalnej korespondencji więźniów.
Autorami sfotografowanych dzieł są: Peter Edel, Mieczysław Kościelniak, Halina Ołomucka, Stanisława Panasowa-Stelmaszewska, Józef Szajna, a także artyści anonimowi, którzy nie przeżyli niewoli.
Jak dodał Paweł Sawicki prezentacja wystawy w Monako ma także przypominać o wadze zachowania autentyzmu Miejsca Pamięci Auschwitz oraz misji Fundacji Auschwitz-Birkenau, która tworzy kapitał wieczysty. Zyski z niego przeznaczone będą na finansowanie prac konserwatorskich w byłym obozie. Księstwo Monako wsparło projekt kwotą 50 tys. euro. Ogółem na kontach Fundacji zgromadzono już ponad 100 mln euro.
Ekspozycja czynna będzie do 7 listopada.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ pś/