„Jan Korcz znany i nieznany” - to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. Jej wernisaż nastąpi w najbliższy piątek w oddziale placówki w zabytkowym Spichlerzu.
Ekspozycja jest wyrazem pamięci o jednym z najbardziej znanych i zasłużonych malarzy związanych z miastem nad Wartą. W tym roku minęła 110. rocznica jego urodzin.
Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta posiada w swoich zbiorach kolekcję ponad stu prac Jana Korcza - pierwszego polskiego artysty malarza tworzącego w Gorzowie Wlkp. od 1947 r.
W lutym 2014 r., w trzydziestolecie śmierci Jana Korcza, muzeum ogłosiło akcję mającą ukazać nieznane prace artysty znajdujące się w rękach prywatnych oraz w posiadaniu miejskich instytucji. Efekty przekroczyły oczekiwania muzealników.
"Użyczono nam ponad 167 prac, wśród których znalazło się wiele ciekawych i dobrych artystycznie obrazów. Przeważają wśród nich pejzaże Gorzowa i okolic, są również martwe natury z kwiatami, ale spotkaliśmy się także ze zupełnie odmiennymi tematami, jak akt na tle pejzażu, portrety i autoportret, pejzaż egzotyczny. Prace w przeważającej części wykonane są techniką olejną na płótnie ponadto jest kilka akwarel, linorytów i rysunków” - powiedział PAP dyr. Muzeum Lubuskiego Wojciech Popek.
Na wystawie w Spichlerzu zostanie zaprezentowanych ponad 140 obrazów Jana Korcza. Wernisaż odbędzie się 13 lutego br. o godz. 17:00. Podczas wernisażu będzie promowany katalog wystawy „Jan Korcz znany i nieznany” dofinansowany przez miejskie władze samorządowe, który nieodpłatnie otrzymają wszyscy właściciele prac udostępnionych muzeum.
„Zawiera obok ilustracji prac, teksty odnoszące się do twórczości artysty napisane przez krytyka sztuki Andrzeja Haegenbartha i kuratora wystawy Bartosza Nowaka” - dodał Popek.
Jan Korcz był spadkobiercą kolorystów spod znaku Komitetu Paryskiego, którzy przedstawiali stosunki przestrzenne za pomocą gamy kolorów, będących podstawowym środkiem budowy obrazu. Urodzony 1 stycznia 1905 r. w Samborze, w 1930 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie ukończył prywatną Szkołę Sztuk Pięknych im. Wojciecha Gersona, Państwowy Instytut Robót Ręcznych oraz Szkołę Malarstwa i Rysunku im. Konrada Krzyżanowskiego.
Do wybuchu II wojny pracował w szkolnictwie nauczając rysunku. Do Gorzowa przybył w 1947 r. Od początku uczestniczył w cyklicznych i okazjonalnych wystawach, skupił wokół siebie środowisko adeptów i żądnych wskazówek młodych plastyków.
Aktywna działalność artysty uhonorowanego wieloma nagrodami i odznaczeniami trwała do lutego 1984 r. Jan Korcz zmarł 16 marca 1984 r. (PAP)
mmd/ laz/