Makiety wybranych projektów architektonicznych zrealizowanych w Polsce po 1989 r. można oglądać na otwartej w czwartek wystawie w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Po zakończeniu ekspozycji kolekcja trafi do zbiorów muzeum.
Zaprezentowanych zostało 25 makiet obiektów architektonicznych zrealizowanych w Polsce po 1989 r. Wystawa - w zamierzeniu jej organizatorów - ma pokazywać jak wielkie znaczenie w procesie polskiej transformacji ustrojowej odegrała architektura i jaki jest jej wpływ na tworzenie wizerunku Polski na świecie.
Zdaniem minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzaty Omilanowskej ostatnie 25 lat to wyjątkowy okres dla polskiej architektury. Jak mówiła, choć w latach 90. okazało się, że istnieje zupełnie inny rynek, inni zleceniodawcy - jeszcze niewiele się wydarzyło w tej dziedzinie. "Staraliśmy się nadążyć za światem, ale to na przełomie tysiącleci pojawiły się środki europejskie, wsparcie ekonomiczne" - zauważyła.
Jak oceniła, wybrane budynki wykonane w ciągu ostatnich 10 lat to dowód na to, że "w Polsce buduje się świetną architekturę".
"Oglądając je miałam poczucie, że stało się coś niezwykle wartościowego – architekt potrafi nie tylko stworzyć projekt, ale także przebić się w trakcie procesu wykonawczego ze swoim przekonaniem co do tego, czym jest jakość w architekturze” – podkreśliła Omilanowska.
Zwiedzający wystawę obejrzą makiety m.in. Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie, Nowego Muzeum Śląskiego, warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich, Ratusza Gminy Warszawa-Białołęka, Biblioteki Akademickiej w Katowicach, domu towarowego Solpol we Wrocławiu czy stadionu PGE Areny w Gdańsku. Na wystawie znalazły się prace takich twórców jak m.in. Stefan Kuryłowicz, Robert Konieczny, Helmut Jahn i Fernando Menis.
Każda z makiet została szczegółowo opisana, obiekty są opatrzone komentarzem autora projektu. "Chcieliśmy podsumować to, co zdarzyło się w polskiej przestrzeni po 1989 roku. Upamiętnić wysiłek architektów, którzy zmieniali naszą rzeczywistość, nasze otoczenie. Wybierając te obiekty braliśmy pod uwagę innowacyjność techniczną, formę budynków, ale także ich wartość symboliczną i społeczną” – tłumaczyła Ewa P. Porębska, autorka idei kolekcji. "Marzeniem każdego architekta jest zbudować dzieło sztuki. Te makiety są reprezentantami architektury” – dodała.
Wystawie towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia - zaplanowano spotkania i dyskusje, poświęcone współczesnej architekturze w kontekście jej znaczenia dla kultury i gospodarki kraju.
Wystawę zorganizował miesięcznik „Architektura-murator" z okazji jubileuszu dwudziestolecia istnienia. Otwarta w czwartek ekspozycja będzie czynna do 14 grudnia.(PAP)
pj/ agz/