Około stu prac jednego z głównych twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, artysty fotografika Pawła Pierścińskiego, będzie można od wtorku oglądać na wystawach przygotowanych przez Muzeum Wsi Kieleckiej – w Dworku Laszczyków w Kielcach i w skansenie w Tokarni.
Muzeum, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakupiło liczący 3,5 tys. pozycji zbiór fotografii, negatywów, diapozytywów i autorsko opracowanych powiększeń zdjęć twórcy. Powstawały od lat 50. do 80. XX wieku.
Jak powiedziała PAP Beata Ryń z muzeum, obie wystawy będą różniły się tematyką pokazywanych prac.
Na ekspozycji w Dworku Laszczyków będzie można oglądać fotogramy Pierścińskiego, które przybliżą go jako mentora, współtwórcę i wybitnego przedstawiciela Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.
„W swoich pracach udowadniał, także poprzez nadawanie fotografiom artystycznego sznytu podczas procesu wywoływania, że unikatowy pejzaż ziemi świętokrzyskiej, tworzy bardzo charakterystyczne figury geometryczne” - mówiła Ryń.
Pierściński osobiście wybierał prace na ekspozycję, sam ma być gościem wernisażu.
Wystawa ma być czynna do 7 grudnia. Prace trafią potem na ekspozycję stałą do Parku Etnograficznego w Tokarni.
Z kolei wystawa otwierana także we wtorek we wspomnianym skansenie - w spichlerzu z Chęcin - przybliży Pierścińskiego jako dokumentalistę. Będzie również częścią stałej ekspozycji.
Zdjęcia reportażowe przygotowane na tę wystawę pokazują życie dawnej wsi, m. in. rzemieślników z nieistniejącymi dziś warsztatami, rolników z używanymi dawniej do pracy w polu narzędziami, kobiety pracujące przy zbiorze lnu, wypasie zwierząt czy piorące nad rzeką.
„Te fotografie są unikatowe - dokumentują czas, który nie wróci. Dzięki nim, muzeum może realizować misje ochrony dziedzictwa niematerialnego, minionego krajobrazu wsi” - zauważyła Ryń.
„Te fotografie są unikatowe - dokumentują czas, który nie wróci. Dzięki nim, muzeum może realizować misje ochrony dziedzictwa niematerialnego, minionego krajobrazu wsi” - mówiła PAP Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.
Do końca roku na stronie internetowej Muzeum Wsi Kieleckiej będzie uruchomiona zakładka, na której sukcesywnie będą umieszczane zdjęcia Pierścińskiego, zakupione przez placówkę.
Paweł Pierściński (ur. 1938 w Kielcach) należy do głównych animatorów, teoretyków i przedstawicieli powstałego w latach 60. oryginalnego i wyrazistego nurtu w polskiej fotografii artystycznej.
W jego pracach w sposób najpełniejszy manifestuje się kanon estetyczny, przyjęty przez grupę fotografów z Kielecczyzny, od czasu warszawskiej wystawy fotografii krajobrazowej w 1963 roku. Znany krytyk sztuki, Jan Sunderland poruszony nowatorskim i oryginalnym podejściem artystów do dokumentowanych pejzaży, stworzył wówczas, używaną do dziś nazwę Kielecka Szkoła Krajobrazu.
Pierściński fotografuje od 1952 roku. Główną inspiracją i tworzywem artystycznym w jego pracach jest rodzimy krajobraz wiejski Gór Świętokrzyskich, Ponidzia i okolic Kielc.
Kielecki Krajobraz w ujęciu Pierścińskiego wystawiano wielokrotnie za granicą m. in.: na Biennale Sztuki w Paryżu (1967 rok), Biennale Sztuki w Sao Paulo (1967 rok), Salonie Fotograficznym w Cremonie (1969 rok). Szczególną rolę w dorobku artysty odgrywa stale rozbudowywany, opracowywany i uzupełniany cykl zdjęć pod nazwą „Struktury”, który zebrany w znakomitą ekspozycję, pokazano w latach 70. w Polsce i w galeriach czterdziestu największych włoskich miast.
Swoje prace Pierściński eksponował na kilkunastu wystawach indywidualnych i ponad 250 ekspozycjach zbiorowych. Artysta uzyskał 120 nagród i wyróżnień, m. in.: honorowe odznaki Artysta FIAP, Excellent FIAP i Es FIAP, przyznawane przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. (PAP)
ban/ dym/