Ponad 60 artystów wzięło udział w projekcie „Getto XXI wieku” zrealizowanym przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. W niedzielę zostanie otwarta wystawa ich prac obrazujących współczesne rozumienie pojęcia "getto”.
Jak podkreślił w rozmowie z PAP kurator wystawy Artur Chrzanowski z łódzkiej ASP, okazją do refleksji na temat funkcjonowania pojęcia "getto" we współczesnym świecie, jest 70. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto obchodzona w Łodzi w ostatnich dniach sierpnia.
Na wystawę, która zostanie otwarta w niedzielę w łódzkim Monopolis, składa się kilkadziesiąt prac reprezentujących różne formy wypowiedzi artystycznej - od konwencjonalnych, takich jak malarstwo, grafika, rysunek - po performance, instalację dźwiękową oraz videoart.
Na zaproszenie do udziału w projekcie odpowiedzieli studenci, absolwenci i pedagodzy ASP w Łodzi, studenci Uniwersytetu Łódzkiego, ASP w Warszawie oraz Akademii Sztuki w Szczecinie, a także artyści z Ugandy, USA, Finlandii i Czech. Chrzanowski zadał im pytania: Czy getto w XXI wieku to przymus oraz potrzeba izolacji czy wybór i poczucie wspólnoty? Co je charakteryzuje i jaki ma wpływ na naszą mentalność?
Zdaniem kuratora wystawy, getto najczęściej kojarzy się w Polsce z okresem okupacji hitlerowskiej i ludnością pochodzenia żydowskiego. Chrzanowski zwrócił uwagę, że pojęcie to ani nie zostało stworzone w czasie II wojny światowej, gdyż wywodzi się ze średniowiecza, ani też nie zniknęło po wyzwoleniu, bo sama idea getta jest wciąż obecna w naszym życiu codziennym.
"Getto zmienia swój charakter w zależności od obszaru kulturowego czy geograficznego - z czym innym kojarzy się w Polsce, co innego oznacza np. we współczesnych Stanach Zjednoczonych, Palestynie czy Afryce. Wiele prac traktuje temat w sposób przewrotny i odmienny od potocznego rozumienia, nawiązując chociażby do kultury popularnej, działalności organizacyjnej czy wydawniczej" – dodał.
Prezentowane na wystawie prace wykraczają poza tradycyjne pojmowanie getta jako "wyodrębnionego w przestrzeni miejskiej obszaru, zamieszkanego przez mniejszości narodowe, etniczne, kulturowe". Kurator wystawy podkreślił, że obrazują one, jak izolacja wpływa na umysłowość mieszkańców zamkniętych wspólnot, pokazują postępujące podziały na "lepszych" i "gorszych", jakie można zaobserwować we współczesnych miastach.
Projekt "Getto XXI wieku" został zrealizowany we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi jako impreza towarzysząca obchodom 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. (PAP)
agm/ bos/