Obrazy Witolda Januszewskiego, polskiego emigracyjnego artysty, będą od 18 września pokazywane w paryskiej Galerii Roi Dore. Wystawa przypomina twórczość malarza w setną rocznicę jego urodzin.
Witold Januszewski żył i pracował z dala od środowisk artystycznych, zarówno emigracyjnych, jak i francuskich. Wypracował swój własny styl malarski, w nawet w pozornie abstrakcyjnych obrazach można odnaleźć odniesienia do jego rozlicznych źródeł inspiracji, a także do jego własnej przeszłości, o czym świadczy m.in. tytułowy obraz wystawy „Co mi rzekła kora brzozowa”.
Wystawa zorganizowana przez Galerię Roi Dore z okazji setnej rocznicy urodzin artysty prezentuje wybór jego prac - obrazów i rysunków - z lat 1960-1970. To wyjątkowa okazja dla paryskiej i polskiej, zamieszkałej w Paryżu publiczności, by podziwiać sztukę tego oryginalnego malarza i rysownika - zaznaczają organizatorzy wydarzenia.
Januszewski używał różnych technik malarskich (ołówek, tusz, olej). Interesował się także rzeźbą i rzemiosłem artystycznym. Jego malarstwo "kipi" kolorami, urzeka ciepłymi tonami i zaskakującymi połączeniami kolorystycznymi. Artysta używał wielu barw, aby wyrazić swoją wizję świata. Duży wpływ na jego styl i twórczość miała artystyczna atmosfera Paryża. Wypracował sobie charakterystyczny styl, czerpiąc z tradycji polskiego drzeworytu ludowego.
Witold Januszewski urodził się 2 lutego 1915 w Grodnie, w rodzinie szlacheckiej. Dzieciństwo spędził w dobrach rodzinnych na terenie Grodzieńszczyzny. Studiował w Warszawie. Był czynnym sportowcem, nawet członkiem reprezentacji narodowej w wioślarstwie na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 r.
Uczestniczył w kampanii wrześniowej, po klęsce udał się do Francji. Przebywał w obozach dla polskich żołnierzy np. w Argeles-sur-Mer, Livron i Montestruc. Januszewski odbył w 1941 roku Centralny Kurs Instruktorski Polskiej YMCA w Alvignac. W jednym z obozów zaprzyjaźnił się ze znanym poetą i patriotą Józefem Łobodowskim. Brał też czynny udział w ruchu oporu w ramach tzw. sieci Monika. W Tuluzie poznał swoją przyszłą żonę Felicję Borkowską. W 1943 r. małżonkowie odbyli podróż do Hiszpanii i zamieszkali w Barcelonie. Tam też, w 1945 r. odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna.
Po powrocie do Francji w 1947 r. artysta wraz z żoną utrzymywali kontakty z emigrantami polskimi w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.
Januszewski był ilustratorem polskiej prasy emigracyjnej i wydawnictw francuskich. W latach 1957-1973 pracował, jako zwykły robotnik i nie miał zbyt wiele czasu na działalność artystyczną.
W 1974 r. odbyła się jego wystawa w polskiej galerii Lambert na Wyspie Świętego Ludwika w Paryżu.
Januszewski należał do Związku Artystów Polskich we Francji. Uczestniczył również w pokazach Związku w Seminarium Polskim w Paryżu, a w 1956 r. w Wystawie Malarzy i Rzeźbiarzy Polskich. W 1956 r. Januszewski uzyskał obywatelstwo francuskie. Niestety nie udało mu się powrócić do Polski. Zmarł w 1981 r.
Wernisaż wystawy „Co mi rzekła kora brzozowa” - malarstwo i rysunek Witolda Januszewskiego, organizowanej we współpracy z Ambasadą RP we Francji, Stowarzyszeniem Lez'arts interventions oraz Instytutem Polskim w Paryżu odbędzie się 17 września; dla publiczności ekspozycja będzie dostępna od 18 września do 31 października 2015 r. (PAP)
abe/ agz/