20.08.2010. Kielce (PAP) - 44. Dymarki Świętokrzyskie odbędą się w weekend u podnóża Łysej Góry, w Nowej Słupi (Świętokrzyskie). Główną atrakcją festynu archeologicznego będzie wytop żelaza w ziemnych piecach, zwanych dymarkami, metodą sprzed dwóch tysięcy lat.
Oprócz pełnej rekonstrukcji dawnego cyklu produkcji żelaza, podczas festynu zostaną pokazane także starożytne warsztaty, m.in. kowalski, złotniczy, brązowniczy, tkacki i garncarski. Zaplanowano pokazy plecionkarstwa i antycznego piśmiennictwa. Chętni widzowie będą mogli sobie zrobić antyczną fryzurę.
Wokół piecowiska będzie można obejrzeć inscenizacje: konfliktu w czasie biesiady barbarzyńców, targu niewolników, narady wojowników. Przygotowano prezentację celtyckiego i germańskiego uzbrojenia i strojów. Odbędą się pokazy walk między barbarzyńcami oraz barbarzyńcami i Rzymianami, a także pokazy konne.
Gośćmi tegorocznych dymarek będą grupy rekonstrukcyjne z Czech i Danii, przyjadą także Białorusini. Pokazy walk gladiatorskich zaprezentuje czeska grupa Familia Gladiatoria Taurus. Pokazy hutnicze wykonają goście z Thisted Museum w Danii oraz z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego z Pruszkowa.
W nowej Słupi będzie można obejrzeć jedyną w Polsce replikę rzymskiego wozu kupieckiego, pochodzącą z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.
Inscenizacjom - w których weźmie udział ok. 150 osób - będą towarzyszyły występy regionalnych zespołów ludowych oraz folkowych. Wystąpi m.in. Kwartet Jorgi. Sobotni wieczór zakończy koncert zespołu De Mono. W niedzielę spektakl pt. "Niemen" zaprezentuje Kielecki Teatr Tańca, zagra także Odział Zamknięty.
Szczegóły związane z imprezą można uzyskać na stronie internetowej dymarki.pl, która w tym roku zyskała nową szatę graficzną.
Organizatorem imprezy jest Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Słupi, a współorganizatorami - Urząd Gminy w Nowej Słupi i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Dymarki Świętokrzyskie są organizowane w miejscu, gdzie archeolodzy odkryli starożytne stanowiska hutnicze. W lipcu w Nowej Słupi rozpoczęła się budowa Centrum Kulturowo-Archeologicznego z amfiteatrem, starożytną osadą, obozem rzymskim, powiększonym piecowiskiem i ścieżkami edukacyjnymi. Gotowa jest już chata brązownika, która będzie wykorzystana podczas tegorocznych dymarek.
Zgodnie z planami, centrum, które ma powstać do sierpnia 2011 roku, będzie przyjmować turystów przez kilka miesięcy w roku, a możliwe, że nawet przez cały rok. Gminny projekt jest realizowany z wykorzystaniem środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.(PAP)
ban/ hes/ jbr/