2011-05-11 (PAP) - Wypracowaniu spójnej polityki kulturalnej w Warszawie ma służyć Program Rozwoju Kultury do 2020 roku, który ogłoszono w środę w Warszawie. Jeszcze w tym tygodniu trafi on do społecznych konsultacji.
Dokument przygotował zespół ponad dwudziestu reprezentantów warszawskiego środowiska kulturalnego. W skład Zespołu Konsultacyjnego Programu Rozwoju Kultury weszli m.in.: Edwin Bendyk, Beata Chmiel, Andrzej Mencwel, Bogna Świątkowska, Tadeusz Słobodzianek, Wojciech Burszta i Krzysztof Herbst.
Inicjatorzy Programu chcą włączyć w tworzenie spójnej polityki kulturalnej warszawiaków, i dla mieszkańców stolicy ma zostać stworzona przejrzysta informacja o ofercie kulturalnej, ułatwiająca mieszkańcom dostęp do wydarzeń kulturalnych, a także - według zapowiedzi - dopasowanie oferty kulturalnej do trybu życia warszawiaków.
Jak zapowiedziała jedna z współautorka Programu Alina Gałązka, jednym z pierwszych kroków będzie opracowanie raportu na temat stanu kultury; ma powstać on do końca 2011 roku.
Program Rozwoju Kultury zakłada ujednolicenie zasad finansowania imprez kulturalnych, bo - jak zauważyła Gałązka - system finansowania kultury "zasadniczo nie zmienił się od 1989 roku".
W dokumencie wskazuje się wytyczne także do tego, by budować wizerunek Warszawy jako miasta nowoczesnego, wielokulturowego, szanującego swoje dziedzictwo i historię. "Obecnie postrzeganie tożsamości Warszawy odwołuje się przede wszystkim do korzeni historycznych, a w mniejszym stopniu bazuje na zdarzeniach najnowszych oraz na aspiracjach dotyczących przewidywalnej przyszłości czy wspólnoty celów mieszkańców miasta" - napisano w dokumencie.
Taka wizja miasta koresponduje z jej ambicjami; w końcu Warszawa startuje w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Jak podkreślił Paszyński, i ogłoszona w środę strategia, i aplikacja konkursowa są spójne i wzajemnie się uzupełniają. Aplikacja Warszawy w konkursie na Europejską Stolicę Kultury zostanie złożona w czwartek w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.
Prace nad warszawskim programem zbiegły się w czasie z działaniami ruchu społecznego Obywatele Kultury. Organizowany przez ruch Kongres Obywateli Kultury odbędzie się 13 i 14 maja, jego celem będzie podwyższenie finansowania kultury z budżetu państwa do 1 proc. W sobotę na Kongresie pakt dla kultury podpisać ma premier Donald Tusk.(PAP)
mce/ abe/ bk/