18.08.2010. Rzeszów (PAP) - Kilkudziesięciu artystów z dziesięciu krajów weźmie udział w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni", który rozpocznie się w niedzielę w Jarosławiu (Podkarpackie). Wśród wykonawców muzyki dawnej, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu, znajdą się kantorzy i zespoły z Austrii, Hiszpanii, Włoch, Turcji, Rosji, Belgi, Estonii, Rumunii, Tunezji i Polski.
Według organizatora festiwalu Piotra Kaplity, sekretarza Stowarzyszenia "Muzyka Dawna" w Jarosławiu, jedną z atrakcji tegorocznej imprezy będzie "Oficjum o Trzech Młodziankach w Piecu Ognistym" - wydarzenie łączące elementy teatru, liturgii i muzyki. Zaprezentuje je moskiewski zespół Sirin. To dramatyzowane liturgiczne nabożeństwo dotarło na Ruś z Bizancjum.
"Bodźcem do zrekonstruowania tego jedynego w swoim rodzaju w świecie prawosławnym zjawiska stał się bogato zdobiony ikonami i rzeźbami piec, jaki znaleziono na strychu teatru. Początkowo nie wiedziano nawet, co to za przedmiot i do czego służy" - powiedział Kaplita.
Dodał, że w oficjum, które w całości zostanie pokazane po raz pierwszy od około 400 lat, odtworzone zostaną kostiumy i scenografia, w tym właśnie piec.
Na szczególną uwagę zasługuje też - zdaniem Kaplity - koncert poświęcony twórczości Wojciecha Bobowskiego (Ali Ufki Beja) - Polaka, który w XVII wieku jako młody mężczyzna został wzięty do niewoli przez Tatarów, a później sprzedany na dwór tureckiego sułtana, gdzie zrobił karierę m.in. jako muzyk i oficjalny tłumacz. Jego zapisy klasycznej muzyki tureckiej są pierwszym i najważniejszym źródłem muzyki otomańskiej XVI i XVII w.
Koncerty tradycyjnie odbywać się będą w jarosławskich świątyniach, głównie obrządku łacińskiego, ale także i w cerkwi. Zaplanowano również jeden koncert nocny.
Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które - jak podkreślają organizatorzy - są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków.
"Festiwal łączy w sobie elementy sacrum i profanum, praktykę z teorią, profesjonalizm z amatorstwem, skupienie z zabawą. Wszystko to przeplata się ze sobą, współgra i uzupełnia" - powiedział PAP Paweł Iwan prezes Stowarzyszenia "Muzyka Dawna" w Jarosławiu.
W czasie trwania festiwalu odbywać się będą seminaria, na których uczestnicy poznają znaczenie śpiewu, jego roli w kościele oraz warsztaty chorałowe i chóru festiwalowego. Jak co roku wezmą w nich udział, zarówno artyści występujący na festiwalu, jak i publiczność. Zdobyte na nich umiejętności zostaną wykorzystywane podczas mszy w rycie gregoriańskim, która w niedzielę zakończy imprezę. Natomiast chór festiwalowy, który w tym roku składać się będzie głównie z kobiet wystąpi w koncercie finałowym, w którym wykona średniowieczny moralitet.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu. (PAP)
api/ abe/