Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenie Historyków Sztuki zapraszają na spotkanie promocyjne książki dr. Artura Tanikowskiego "Wizerunki człowieczeństwa, rytuały powszedniości. Leopold Gottlieb i jego dzieło". 12 I 2012, godz. 18.00, w siedzibie Stowarzyszenia: Rynek Starego Miasta 27, Warszawa Autora przedstawi prof. dr hab. Lechosław Lameński (KUL), słowo o książce wygłosi dr hab. Andrzej Pieńkos (IHS UW).
Książka została wydana pod patronatem Muzeum, przez wydawnictwo Universitas w roku 2011. Podczas spotkania będzie można kupić książkę w cenie promocyjnej.
Leopold Gottlieb (1879-1934) należy do tych artystów, których losy i dzieło wymykają się łatwym klasyfikacjom. Modernista, ale nie radykalny, nowoczesny Żyd - kosmopolita zaangażowany w polskie życie artystyczne. Nie przeszkadzało mu to - przynajmniej momentami - sympatyzować z syjonizmem. Odkrywany za młodu w Kołomyi, doceniony w Barcelonie, kolekcjonowany z zapamiętaniem w Stanach Zjednoczonych. Przyjaciel Diego Rivery i Witolda Wojtkiewicza, portrecista Picassa i Żeromskiego, malarz Chrystusa jako żebraka i Modlących się Żydów. Ten polski Żyd czy - jak kto woli - żydowski Polak postrzegał swą aktywność artystyczną i pozaartystyczną zawsze w ścisłym powiązaniu z wysokimi standardami etycznymi.
Dr Artur Tanikowski – historyk sztuki, kurator i wykładowca akademicki. Koordynator galerii Powojnie w tworzonej przez Stowarzyszenie ŻIH Wystawie Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich. Laureat nagrody im. Ks. Szczęsnego Dettloffa, przyznawanej przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Historyków Sztuki, a także Sybilli – nagrody Ministra Kultury i Sztuki za najważniejsze wydarzenie muzealne roku. Zainteresowania badawcze skupia na sztuce polskiej i żydowskiej XX i XXI wieku. Redaktor Aspiracji. Pisma warszawskich uczelni artystycznych i Art & Buisness, opublikował książki autorskie – m.in. Eugeniusz Żak (2003) oraz Malarze żydowscy w Polsce (2006-2007).
(MHŻP)