„(Za)czytani w Gdańsku” – to hasło dwudniowej akcji promującej czytelnictwo w mieście. W weekend na Długim Targu i Zielonym Moście odbędą się m.in. spotkania z gdańskimi autorami, np. z Jerzym Sampem, Mieczysławem Abramowiczem i Emmą Popik.
Michał Brandt z Fundacji Gdańskiej, która jest jednym z organizatorów przedsięwzięcia poinformował, że w ubiegłym roku pierwszą edycję spotkań z literaturą odwiedziło ok. osiem tysięcy osób.
W sobotę i niedzielę w ramach "(Za)czytani w Gdańsku" zaplanowano na Zielonym Moście spotkania z gdańskimi autorami, m.in. Jerzym Sampem, historykiem literatury, autorem kilkudziesięciu książek i opracowań popularyzujących problematykę kaszubsko-pomorską oraz z Mieczysławem Abramowiczem, autorem wielu prac naukowych i publicystycznych dotyczących historii Gdańska. Odbędą się też spotkania z Waldemarem Nocnym, inicjatorem cyklu prac historycznych wychodzących głównie w serii: Dzielnice Gdańska oraz Emmą Popik, autorką fantastyki naukowej oraz baśni dla dzieci, m.in. „Bramy strachu”, „Genetyka bogów” „Plan” i Złota ćma”. Czytelnicy mają okazję spotkać się też z Barbarą Piórkowską, pisarką i poetką, autorką “Szklanki na pająki”.
Program przedsięwzięcia przewiduje też spotkania z autorami publikacji dla dzieci i młodzieży. Są wśród nich m.in. Anna Czerwińska – Rydel, pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach, jak np. „Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie” czy „ W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej – Curie”. Najmłodsi czytelnicy będą mogli spotkać się też z Kaliną Jerzykowską, autorką np. “Kantor wymiany liter” i “W moim ogrodzie mieszka czarodziej” oraz scenariuszy dla teatrów dziecięcych.
Na Długim Targu w zabytkowym modelu autobusu Ikarus ma być zorganizowana tzw. autobusowa czytelnia oraz strefa bookcrossingu czyli miejsce wymiany książek. “Będzie można tam usiąść i poczytać ale też pozostawić swoją książkę i w zamian za nią wziąć sobie inną, dostępną na miejscu” - tłumaczy Brandt. Poczytać, na głos, będzie można w tzw. „Zaczytanej Altanie”, która stanie na Długim Targu. Podczas weekendu z książką każdy zainteresowany będzie mógł przeczytać fragment swojej ulubionej publikacji.
Przygotowano też specjalną strefę “Silent Book”, w której czytelnicy w specjalnych, bezprzewodowych słuchawkach będą mogli odtworzyć sobie fragmenty różnych audiobooków. Zostaną przygotowane zestawy zarówno dla dorosłych jak i dzieci. “Doświadczenie to ma uświadomić uczestnikom, że książki można zarówno czytać, jak i słuchać” – tłumaczy. Swoje kolekcje książkowe prezentować będzie też grupa chętnych mieszkańców Gdańska.
Podczas akcji „(Za)czytani w Gdańsku” swoje publikacje ma prezentować kilkanaście gdańskich wydawnictw, m.in. Oficyna Gdańska, Wydawnictwo Harmonia, Wydawnictwo Wiatr od Morza i Matras. Akcja odbędzie się w weekend od 11 do 17.
Jak informuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, w mieście w latach 2009-2013 wzrosła ponad dwukrotnie liczba czytelników zarejestrowanych w bibliotekach, z 51 tys. w 2009 r. do 112 tys. w 2013 r. Liczba wypożyczeń rocznie w tym okresie wzrosła z 1,2 mln do 1,7 mln. Liczba rocznych wypożyczeń zbiorów audiowizualnych wzrosła z 23 tys. w 2009 r. do 80 tys. w 2012 roku. (PAP)
bls/ abe/