Ewa Bogusz-Moore, Stefan Sutkowski i Anna Dorota Władyczka zostali wyróżnieni przez Związek Kompozytorów Polskich, który przyznał im nagrody honorowe za zasługi dla promocji polskiej muzyki - poinformował Związek w poniedziałkowym komunikacie.
Bogusz-Moore otrzymała nagrodę "za konsekwentną pracę na rzecz obecności muzyki polskiej na estradach Europy i świata, a w szczególności za nawiązanie współpracy z renomowanym Huddersfield Contemporary Music Festival" - napisano w uzasadnieniu werdyktu.
Z wykształcenia wiolonczelistka, Bogusz-Moore ukończyła studia w zakresie zarządzania kulturą w University of London. Następnie objęła stanowisko koordynatorki międzynarodowego projektu kompozytorskiego, realizowanego w ramach Sounds New Contemporary Music Festival. Współpracowała z festiwalem przez trzy lata, w końcu otrzymując nominację na stanowisko dyrektora generalnego imprezy.
W 2009 r. rozpoczęła pracę w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie - odpowiadała m.in. za pozyskiwanie promotorów polskiej kultury w Anglii; została również stypendystką Clore Leadership Programme. W 2013 r. z ramienia Instytutu Adama Mickiewicza koordynowała międzynarodowego obchody Roku Witolda Lutosławskiego.
Drugą z nagrodzonych przez Związek Kompozytorów Polskich jest Anna Dorota Władyczka, muzykolog i konsultant ochrony środowiska. Uhonorowano ją za "oddaną pracę w międzynarodowym środowisku muzyki współczesnej na rzecz twórczości kompozytorów polskich".
Władyczka jest absolwentką Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego; swoją pracę magisterską - pisaną pod kierunkiem prof. Zofii Helman - poświęciła tematowi związków słowno-muzycznych w "Trzech Fragmentach z poematów Jana Kasprowicza" Karola Szymanowskiego. Pracowała m.in. w Polskim Towarzystwie Muzyki Współczesnej, gdzie nadzorowała realizację warszawskiego festiwalu Światowe Dni Muzyki (1992), jako dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu czy podczas World Music Days Wrocław 2014, jako inicjator i Sekretarz Artystyczny festiwalu.
Od lat 80. uczestniczy w wielu programach kulturalnych, jako kierownik artystyczny, organizator, członek jury czy komitetu artystycznego. Specjalizuje się w muzyce współczesnej i awangardowej. Aktualnie realizuje cykl Album Muzyki Współczesnej dla Młodych Wykonawców.
Trzecim z nagrodzonych jest Stefan Sutkowski, muzykolog, oboista i organizator życia muzycznego oraz wydawca. Został wyróżniony za "wykreowanie kompletnej wizji historii muzyki polskiej, zrealizowanej w serii książek wybitnych muzykologów polskich, opublikowanych w języku polskim i angielskim".
Pod koniec lat 50. zorganizował Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, pierwszy w Polsce zespół, wykonujący muzykę dawną, grający na oryginalnych instrumentach z epoki. W 1961 r. został włączony do nowo utworzonej przez Sutkowskiego Sceny Kameralnej przy Filharmonii Narodowej, która dała początek Warszawskiej Operze Kameralnej. Sutkowski poświęcił się działalności tej instytucji, przez 50 lat pełniąc w niej funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego.
W 1991 r. - w ramach działalności WOK - zorganizował pierwszy Festiwal Mozartowski, poświęcony twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta; festiwal stał się imprezą coroczną. Dwa lata później zainicjował Festiwal Oper Barokowych, a także festiwal oper staropolskich, festiwal Georga Friedrich Haendla czy festiwal Gioacchina Rossiniego. Między 1971 a 1981 rokiem pełnił funkcję wiceprezesa, a następnie prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Jest także autorem licznych publikacji i opracowań muzycznych.
Rozdanie nagród odbędzie się 21 września w gmachu Stowarzyszenia Historyków Sztuki przy Rynku Starego Miasta w Warszawie, podczas 59. edycji Festiwalu "Warszawska Jesień". (PAP)
pj/ agz/