Czterdziestu kompozytorów z Polski, Hiszpanii, Iranu, USA i Włoch zgłosiło swój udział w konkursie na operę współczesną "Człowiek z Manufaktury" inspirowaną postacią XIX-wiecznego łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego. Premiera dzieła odbędzie się za dwa lata w Teatrze Wielkim w Łodzi.
"Konkurs dla kompozytorów obejmuje ponad dwa lata pracy. Ma zakończyć się w listopadzie 2018 roku prapremierą opery na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Na podstawie wykonania koncertowego pierwszej części utworu w czerwcu 2017 roku z dwóch finalistów jury wybierze laureata Grand Prix, który przez kolejny rok będzie współpracować ściśle z realizatorami spektaklu, aby stworzyć jak najlepsze dzieło sceniczne" - poinformowała PAP rzeczniczka Teatru Wielkiego Emilia Rzeźnicka.
Każdy z biorących udział w konkursie kompozytorów powinien nadesłać do 5 grudnia ok. 15-minutowy fragment planowanej opery, który musi być napisany na solistów, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną do fragmentu libretta (dwóch ostatnich scen I aktu) opery "Poznański. Człowiek z Manufaktury".
Autorką libretta jest dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk, absolwentka m.in. łódzkiej Szkoły Filmowej. Organizatorzy konkursu założyli, że nie będzie to typowa opowieść o życiu Izraela Poznańskiego - jednego z najsłynniejszych XIX-wiecznych łódzkich fabrykantów pochodzenia żydowskiego, którego losy mogłoby ilustrować powiedzenie "od pucybuta do milionera". Dzieło ma dotyczyć czasów współczesnych, choć postać Poznańskiego będzie w nim obecna.
Jury, w którym zasiadają wybitne postaci świata muzycznego - dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Akademii Muzycznej w Łodzi prof. dr hab. Urszula Kryger, dyr. Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanna Wnuk-Nazarowa, prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Elżbieta Penderecka, kompozytor prof. Krzysztof Penderecki, dyr. artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi dr Wojciech Rodek, adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie dr hab. Maciej Tworek - do 20 grudnia wybierze trzech finalistów.
Ich prace zostaną zaprezentowane w drugim etapie konkursu – w styczniu odbędzie się publiczne wykonanie koncertowe fragmentów oper z udziałem solistów, chóru i orkiestry łódzkiego Teatru Wielkiego, które będzie oceniane zarówno przez jury, jak i przez publiczność.
Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, scenarzysta i reżyser telewizyjny oraz teatralny. Jego współorganizatorem – obok Teatru Wielkiego - jest Manufaktura; centrum handlowo-kulturalno-rozrywkowe mieszczące się na terenie zrewitalizowanych zakładów należących niegdyś do Poznańskiego.
Prapremiera opery ma odbyć się w listopadzie 2018 roku - w 185 rocznicę urodzin Izraela Poznańskiego. Na wiosnę 2019 r. zaplanowano premierę plenerowej wersji, która zostanie zorganizowana na rynku Manufaktury. (PAP)
agm/ dym/