Akademia Sztuki w Szczecinie dzięki wsparciu resortu kultury kupiła za 9,1 mln. zł Pałac Ziemstwa Pomorskiego. Budynek będzie pełnił funkcje edukacyjne, ale będzie też otwarty dla mieszkańców – zapowiedział w środę rektor prof. dr hab. Dariusz Dyczewski.
Neobarokowy budynek Pałacu Ziemstwa Pomorskiego wybudowano w centrum Szczecina pod koniec dziewiętnastego wieku. Po drugiej wojnie światowej mieściły się w nim instytucje bankowe. Jeszcze kilka lat temu swoją siedzibę miał tutaj PKO Bank Polski. W środę bank podpisał akt notarialny o sprzedaży nieruchomości szczecińskiej uczelni wyższej.
"Na pierwszym piętrze planujemy powstanie sali koncertowej, na parterze będą sale wystawiennicze w dawnych pomieszczeniach obsługi bankowej" – powiedział rektor dr hab. Dariusz Dyczewski. "Chcemy tu przeprowadzić wydział instrumentalny oraz wydział edukacji muzycznej wraz z kierunkiem wokalistyka. Nie zapominamy o plastykach – znajdzie tu miejsce grafika warsztatowa, która wymaga dużych przestrzeni dla ciężkich maszyn. Jeżeli wyremontujemy poddasze wówczas wprowadzimy tu malarstwo. Stamtąd rozciąga się piękna panorama nieba, jest naturalne światło, które pozwoli na dobrą pracę" – dodał. Do zagospodarowania Akademii Sztuki jest ok. 6,5 tys. m kw. powierzchni budynku, licząc piwnice, gdzie mieścił się bankowy skarbiec, jak i poddasze.
Rektor chce by przejęty budynek był jak najszybciej wyremontowany, aby na początku 2017 r. móc rozpocząć przeprowadzkę wydziału muzycznego. "Będziemy skupiać działalność Akademii Sztuki w dwóch pięknych obiektach: Pałacu pod Globusem i Pałacu Ziemstwa Pomorskiego. Budynki, które mamy rozprzestrzenione po mieście, czyli na ul. Kolumba, na rogu ul. Grodzkiej i Kuśnierskiej oraz Sztukateria na ul. Śląskiej, będziemy musieli w najbliższym czasie sprzedać. Nie jesteśmy w stanie finansowo ich utrzymać" – powiedział.
Akademia rozpoczęła już starania o środki finansowe na remont budynku. "Jesteśmy bardzo wiarygodna uczelnią, która w ostatnim czasie zrealizowała dwie inicjatywy, czyli remont Pałacu pod Globusem oraz stworzenie Centrum Przemysłów Kreatywnych. Mam nadzieję, że pieniądze, które pozyskamy ze środków zewnętrznych sprawią, że pałac nabierze kształtów z początku dwudziestego wieku, a jego fasada przypominać będzie to, co było 100 lat temu. My na pewno wypełnimy go muzyką, sztuką, plastyką" – zapowiedział rektor szczecińskiej uczelni.
Kanclerz Akademii Sztuki w Szczecinie Katarzyna Jaślarz szacuje, że wydatki związane z modernizacją obiektu wyniosą 25 mln zł. "Finansowanie remontu na pewno odbędzie się ze środków unijnych z programów Perspektywy 2014 -2020. W przyszłym roku powstanie dokumentacja projektowo-wykonawcza" – dodała.
Pierwsi studenci rozpoczną zajęcia w nowym obiekcie jeszcze w drugim semestrze tego roku akademickiego. Rektor zaznacza, że zakończenie remontu planowane jest w 2019 r. W nowym budynku będzie uczyło się ok. 250 studentów.
Prof. Dyczewski zapewnia, że pałac będzie otwarty dla każdego mieszkańca Szczecina. "Chciałbym, aby każdy mógł poczuć się tutaj jak u siebie w domu. Przyjść na koncert, a może nawet zjeść dobrą kolację w restauracji, która ewentualnie by tutaj znalazła swoje miejsce. A w międzyczasie wejść na wystawę i obejrzeć prace studentów. W planach jest również prowadzenie weekendowych warsztatów dla dzieci, aby móc je edukować muzyczni i plastycznie" – zaznaczył.
Akademia Sztuki w Szczecinie rozpoczęła działalność 1 września 2010 r., jako 19. publiczna uczelnia artystyczna w Polsce. W tym roku na uczelni będzie uczyło się 650 studentów na siedmiu kierunkach. W roku akademickim 2016/2017 uczelnia uruchomiła wzornictwo o trzech specjalnościach i nową specjalność na kierunku grafika - film eksperymentalny i animacja. (PAP)
mzb/pat