"Cesarz" – jedna z najbardziej znanych książek Ryszarda Kapuścińskiego - wraca na deski teatralne. Premiera przedstawienia w reżyserii Anety Głuch-Klucznik odbędzie się w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (Śląskie) 5 listopada.
Uznawany za uniwersalną opowieść o władzy "Cesarz" pokazuje ostatnie lata panowania władcy Etiopii Hajle Sellasje. Ryszard Kapuściński (1932-2007) - wybitny reportażysta, przez wiele lat dziennikarz PAP – właśnie dzięki tej książce, która stała się światowym bestsellerem, zdobył międzynarodową sławę. Tekst wielokrotnie adaptowano na teatralne sceny, ostatnio przed 15 laty.
Dzięki rozmowom z ludźmi z najbliższego otoczenia cesarza – urzędnikami, służbą, ludźmi pałacu – Kapuściński zagłębia się w sekrety życia na dworze władcy. Opowiadają oni o strachu, konkurowaniu o względy, intrygach, uległości i lizusostwie, które przez lata budowały absolutną władzę cesarza.
Zdaniem Anety Głuch-Klucznik, opowieść jest przede wszystkim formą refleksji o istocie władzy. "Opisywane wydarzenia w istocie niczym nie różnią się od tego, co można zaobserwować w innych państwach. Dla mnie jest to książka nie o cesarzu, a o ludziach dworu, a dokładniej: o tym, jak wygląda, czym się charakteryzuje i co robi z ludźmi fakt, kiedy sięgają po władzę. Siła książki Kapuścińskiego leży właśnie w umiejętności pokazania mechanizmów i zależności między +tymi wyżej+ a +tymi niżej+ w hierarchii" – powiedziała reżyser.
Adaptację przygotował Tomasz Man, scenografię - Marianna Lisiecka, choreografię – Maćko Prusak, muzykę – Marek Otwinowski. (PAP)
lun/pat