Ilustracje do książek, atlasów, encyklopedii, rysunki polskich pejzaży, projekty znaczków pocztowych polskiego artysty plastyka Janusza Towpika można będzie od niedzieli oglądać na wystawie w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie).
Kurator wystawy „Atlas sztuki Janusza Towpika” Seweryn Kuter podkreśla, że na ekspozycji pokazany zostanie bogaty i różnorodny dorobek artysty, a także różne przykłady jego rozwiązań kompozycyjnych i technik artystycznych.
„Pokazane zostaną liczne, w tym nigdy wcześniej nie prezentowane ilustracje książkowe oraz ilustracje przyrodnicze do atlasów i encyklopedii. Na wystawie zobaczymy również tzw. +towpiki+, czyli niewielkich rozmiarów rysunki przedstawiające uroki polskiego pejzażu, ujętego w różnych porach roku, wykonywane przez artystę w specjalnie opracowanej technice” – powiedział Kuter.
Na ekspozycji znajdą się też szkice, rysunki i projekty Towpika do wydawanych w Europie i USA znaczków pocztowych oraz jego prace z zakresu grafiki użytkowej.
Kuter dodał, że prezentowane na wystawie ilustracje książkowe, znaczki pocztowe czy gobeliny będą zestawione ich wstępnymi szkicami i projektami. „Dzięki temu widzowie będą mogli prześledzić ewolucję poszczególnych motywów oraz bliżej poznać tajniki warsztatu jednego z najlepszych polskich ilustratorów lat 60. i 70. XX w.” – zaznaczył kurator.
Janusz Towpik (1934-1981) znany był jako autor ilustracji do ponad 20 książek dla dzieci i młodzieży oraz kilkunastu bajek na diaskop. Ilustrował też książki popularnonaukowe, podręczniki i atlasy przyrodnicze. Projektował również małe formy graficzne, m.in. znaczki pocztowe, pocztówki, ekslibrisy, logotypy czy etykiety zapałczane. Współpracował z czasopismami „Łowca Polski”, „Płomyk”, „Przyroda Polska”.
Źródłem inspiracji dla jego niezliczonych szkiców i rysunków była polska przyroda. W latach 70. ubiegłego wieku współpracował z warszawskim Ogrodem Zoologicznym, gdzie stworzył archiwum ikonograficzne, a także prowadził koło plastyczne dla dzieci. Jego ostatnimi pracami był cykl projektów gobelinów o tematyce myśliwskiej oraz zaprojektowana w oparciu o podobne motywy seria intarsji (zdobienia powierzchni poprzez wykładanie jej kawałkami drewna rozmaitych gatunków).
Wystawę „Atlas sztuki Janusza Towpika” w Muzeum Nadwiślańskim można będzie oglądać do 17 kwietnia. (PAP)
ren/ mow/