Historyczne akta urzędów stanu cywilnego, a także dokumentacja Polskiej Partii Socjalistycznej - to niektóre z pomorskich archiwaliów, które zdigitalizowano w 2016 r. w Archiwum Państwowym w Szczecinie. Jeszcze w pierwszym kwartale br. dokumenty będą dostępne online.
Na nośnik cyfrowy przeniesiono w 2016 r. blisko 400 tys. stron pomorskich archiwaliów; wśród nich są m.in. historyczne akta urzędów stanu cywilnego, Polskiej Partii Socjalistycznej z lat 1945–48 z terenu Pomorza Zachodniego i kapituły w Kamieniu Pomorskim.
Jak powiedziała PAP Maria Frankiel z Archiwum Państwowego w Szczecinie, digitalizacja ma zabezpieczyć archiwalia, ale przede wszystkim ułatwić dostęp do nich osobom zainteresowanym.
Historyczne akta urzędów stanu cywilnego mogą okazać się pomocne ludziom poszukującym informacji o swoich przodkach.
"W 2016 r. zeskanowaliśmy szczecińskie księgi urzędu stanu cywilnego, a jeszcze wcześniej księgi z urzędów Pomorza Zachodniego i terenów Nowej Marchii. Materiały te są bardzo często wykorzystywane przez genealogów, a także w celach spadkowych. W zdigitalizowanych księgach pochodzących jeszcze z czasów niemieckich można znaleźć informacje o urodzeniach, zgonach, czy małżeństwach" - wyjaśniła archiwistka.
"Wśród zeskanowanych materiałów są również akta z pierwszych powojennych lat działalności wojewódzkiego komitetu Polskiej Partii Socjalistycznej na Pomorzu Zachodnim" - powiedziała Frankiel, dodając, że prócz typowo administracyjnych dokumentów, są tam także protokoły posiedzeń komitetu i materiały wyznaczające kierunki działań partii.
Nośnik cyfrowy zyskały również materiały kapituły katedralnej w Kamieniu Pomorskim, najczęściej wykorzystywane do badań dziejów Pomorza w kontekście religijnym i społecznym.
Ze zbiorów archiwum może korzystać każdy. W 2016 r. szczecińskie archiwum odnotowało około 3 tys. korzystających. Wśród nich byli naukowcy i badacze ale także genealodzy i osoby interesujące się historią Pomorza.
"Akta zdigitalizowane w 2016 r. po odpowiednim przystosowaniu będą jeszcze w pierwszym kwartale tego roku udostępnione online" - powiedziała Frankiel.
Na stronach internetowych Archiwum Państwowego w Szczecinie, Zachodniopomorskiej Bibliotek Cyfrowej Pomerania, a także pod adresem szukajwarchiwach znajduje się już kilka milionów skanów pomorskich archiwaliów.(PAP)
res/ pat/