Pisarka i tłumaczka Bella Szwarcman-Czarnota oraz historyk prof. Wacław Wierzbieniec to laureaci Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2016 – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego Adrian Ochalik.
Wręczenie wyróżnień nastąpi 3 marca w Collegium Novum UJ w Krakowie.
Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała od ośmiu lat otrzymują osoby zasłużone dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. Jej patronem jest zmarły w 2005 r. jezuita, ks. Stanisław Musiał, filozof i wieloletni publicysta "Tygodnika Powszechnego", orędownik współpracy katolicko-żydowskiej.
Bella Szwarcman-Czarnota odbierze nagrodę za twórczość w duchu dialogu, a prof. Wacław Wierzbieniec - za działalność społeczną.
Szwarcman-Czarnota ma w swoim dorobku przekłady, dzięki którym polscy czytelnicy mogli zapoznać się z twórczością żydowskich autorów. Wśród tłumaczeń laureatki są m.in. wspomnienia Jechiela Rajchmana "Ocalałem z Treblinki", "Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma" Menachema Kipnisa czy "Żydowskie bajki z Czerniowców" Eliezera Sztejnbarga.
Własna twórczość Belli Szwarcman-Czarnoty koncentruje się wokół tematyki dotyczącej kobiet w judaizmie, stanowiąc istotny głos wobec dominującej, "męskiej" interpretacji Tory. Jedna z książek poświęconych tej tematyce, "Księga kobiet - kobiety Księgi", ukazała się w katolickim wydawnictwie, a wcześniej - w formie bloga - na katolickim portalu, dając odbiorcom okazję do zapoznania się z bogactwem żydowskiej kultury.
Prof. Wacław Wierzbieniec wykłada w Uniwersytecie Rzeszowskim, jest autorem książek i artykułów dotyczących historii i kultury Żydów w XIX i XX w. Profesor zajmuje się promocją przyjaznych relacji polsko-żydowskich. Zainicjowane przez niego w Rzeszowie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu są już teraz organizowane w 23 miejscowościach na Podkarpaciu. Prof. Wierzbieniec był też współorganizatorem licznych wydarzeń upamiętniających dziedzictwo żydowskie na Podkarpaciu.
Do Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za 2016 rok w kategorii za twórczość byli nominowani także antropolog, pisarz Adam Bartosz i ekonomista, politolog, pisarz Jan Grosfeld. Za działalność społeczną nominację otrzymały badaczka losów myślenickich Żydów Agnieszka Cahn oraz norweska piosenkarka i aktorka Bente Kahan.
W ubiegłym roku laureatami nagrody byli profesorowie Jan M. Małecki (historyk) i Aleksander Skotnicki (lekarz) oraz Joanna Brańska (historyk sztuki).
Nagrodę im. ks. Musiała ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów Przymierze. Jej fundatorami są rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Laureatów wybiera kapituła pod przewodnictwem rektora UJ. (PAP)
bko/ malk/