Około 400 osób wzięło udział w niedzielnym wileńskim Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Biegli głównie młodzi Polacy z Wilna, ale też osoby starsze, a także kilkunastu żołnierzy Wojska Litewskiego, które było też współorganizatorem biegu.
„My mamy swoich Żołnierzy Wyklętych, Litwini – swoich, ale walczyliśmy przeciwko wspólnemu wrogowi i to nas łączy” - powiedział PAP Aleksander Sudujko z Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej, wspominając, że pomiędzy Polakami a Litwinami „było kilka potyczek, które nie przynoszą chluby żadnej ze stron”.
Bieg w hołdzie Żołnierzom Wyklętym w Wilnie w tym roku odbył się po raz trzeci. W pierwszej edycji wzięło udział około 50 osób, w roku ubiegłym – około 200, a w tym – około 400.
W niedzielnym biegu uczestnicy mieli do wyboru trzy dystanse: dystans 1963 metrów, symbolizujący rok 1963, kiedy funkcjonariusze ZOMO zabili w walce ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek”, oraz 5 km i 10 km. Na patrona wileńskiej edycji biegu wybrano Sergiusza Kościałkowskiego – ostatniego wileńskiego Żołnierza Wyklętego, pochowanego na cmentarzu na Rossie.
Organizatorem biegu była ambasada RP w Wilnie oraz Wileńska Młodzież Patriotyczna. Partner tegorocznej edycji - Wojsko Litewskie - częstował gorącą herbatą, przygotowano też wystawę sprzętu wojskowego i wystawę poświęconą brygadzie polsko-litewsko-ukraińskiej (LITPOLUKRBRIG).
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Wilnie rozpoczęły się w czwartek pokazem filmu „Historia Roja” i wystąpieniem Piotra Łapińskiego z oddziału IPN w Białymstoku.
1 marca, w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych, przedstawiciele ambasady RP na Litwie i przedstawiciele społeczności polskiej złożą kwiaty na grobie Kościałkowskiego i na parafialnym cmentarzu w Ejszyszkach, w kwaterze wojskowej, gdzie spoczywają żołnierze, których zwłoki przed kilkoma laty ekshumowano z nieupamiętnionych wcześniej miejsc pochówku w okolicach miasta. Kwatera uchodzi m.in. za symboliczny grób legendarnego dowódcy AK na Wileńszczyźnie por. Jana Borysewicza ps. "Krysia".
Tego samego dnia wieczorem w Domu Kultury Polskiej odbędzie się prelekcja Kazimierza Krajewskiego z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i zostanie wyświetlony film pt. "Inka. Zachowałam się jak trzeba". Następnie odbędzie się koncert "Oskarżeni o wierność" pieśniarza i gitarzysty Andrzeja Kołakowskiego.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mmp/ ap/ pb/