Stalinizm

26.02.2017

Na Litwie około 400 osób biegło, by uczcić Żołnierzy Wyklętych

Około 400 osób wzięło udział w niedzielnym wileńskim Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Biegli głównie młodzi Polacy z Wilna, ale też osoby starsze, a także kilkunastu żołnierzy Wojska Litewskiego, które było też współorganizatorem biegu.

„My mamy swoich Żołnierzy Wyklętych, Litwini – swoich, ale walczyliśmy przeciwko wspólnemu wrogowi i to nas łączy” - powiedział PAP Aleksander Sudujko z Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej, wspominając, że pomiędzy Polakami a Litwinami „było kilka potyczek, które nie przynoszą chluby żadnej ze stron”.

Bieg w hołdzie Żołnierzom Wyklętym w Wilnie w tym roku odbył się po raz trzeci. W pierwszej edycji wzięło udział około 50 osób, w roku ubiegłym – około 200, a w tym – około 400.

W niedzielnym biegu uczestnicy mieli do wyboru trzy dystanse: dystans 1963 metrów, symbolizujący rok 1963, kiedy funkcjonariusze ZOMO zabili w walce ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek”, oraz 5 km i 10 km. Na patrona wileńskiej edycji biegu wybrano Sergiusza Kościałkowskiego – ostatniego wileńskiego Żołnierza Wyklętego, pochowanego na cmentarzu na Rossie.

Organizatorem biegu była ambasada RP w Wilnie oraz Wileńska Młodzież Patriotyczna. Partner tegorocznej edycji - Wojsko Litewskie - częstował gorącą herbatą, przygotowano też wystawę sprzętu wojskowego i wystawę poświęconą brygadzie polsko-litewsko-ukraińskiej (LITPOLUKRBRIG).

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Wilnie rozpoczęły się w czwartek pokazem filmu „Historia Roja” i wystąpieniem Piotra Łapińskiego z oddziału IPN w Białymstoku.

1 marca, w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych, przedstawiciele ambasady RP na Litwie i przedstawiciele społeczności polskiej złożą kwiaty na grobie Kościałkowskiego i na parafialnym cmentarzu w Ejszyszkach, w kwaterze wojskowej, gdzie spoczywają żołnierze, których zwłoki przed kilkoma laty ekshumowano z nieupamiętnionych wcześniej miejsc pochówku w okolicach miasta. Kwatera uchodzi m.in. za symboliczny grób legendarnego dowódcy AK na Wileńszczyźnie por. Jana Borysewicza ps. "Krysia".

Tego samego dnia wieczorem w Domu Kultury Polskiej odbędzie się prelekcja Kazimierza Krajewskiego z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i zostanie wyświetlony film pt. "Inka. Zachowałam się jak trzeba". Następnie odbędzie się koncert "Oskarżeni o wierność" pieśniarza i gitarzysty Andrzeja Kołakowskiego.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mmp/ ap/ pb/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL