Fundacja Niezłomni rozpoczęła w piątek na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie poszukiwania miejsc pochówku ofiar komunistycznego terroru.
Prace ziemne są prowadzone w wojskowej części cmentarza przy jego ogrodzeniu, na niepokrytej grobami działce o wymiarach ok. 40 na 15 m.
"W różnych miejscach, m.in. na Cmentarzu Rakowickim, może spoczywać ok. 70 osób związanych z podziemiem niepodległościowym. które w latach 1945-56 zostały stracone w Krakowie. To konkretne miejsce wskazał nam starszy człowiek, pośredni świadek, czyli osoba, która miała takie informacje od uczestnika pochówków. Jak często w takich przypadkach świadek ten chciał zachować anonimowość, był niechętny do rozwijania tematu. Później również inna osoba mówiła naszym wolontariuszom o tym miejscu" – powiedział PAP prezes Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" Wojciech Łuczak.
Dodał, że jest to miejsce, które wpisuje się w zasadę stosowaną przez ówczesne władze, że straconych grzebano w odosobnionej części cmentarza przy ogrodzeniu. "Niewątpliwie cmentarz ten skrywa ciała pomordowanych, ale mogą być one ukryte także pod późniejszymi pochówkami" – powiedział Łuczak.
Jak powiedział przed rozpoczęciem prac ziemnych prowadzono badania georadarowe, które wskazały anomalie gruntowe. Poszukiwania na cmentarzu Rakowickim potrwają do niedzieli – potem w zależności od rezultatów zapadnie decyzja, co dalej.
Fundacja Niezłomni zajmuje się poszukiwaniami ukrytych mogił ofiar komunistycznego terroru. W ciągu dwóch lat odnalazła ciała 22 Żołnierzy Wyklętych w różnych częściach Polski. Po identyfikacji genetycznej 18 ofiar zostało uroczyście pochowanych.
W lesie w podkieleckim Zgórsku przedstawiciele Fundacji Niezłomni między grudniem 2015 r. a kwietniem 2016 r., odkryli cztery jamy grobowe ze szczątkami ośmiu osób. Do tej pory dało się ustalić tożsamość czterech żołnierzy Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": kpt. Aleksandra Życińskiego ps. "Wilczur", por. Karola Łoniewskiego ps. "Lew" oraz Czesława Spadły ps. "Mały" i Józefa Figarskiego ps. "Śmiały". Zostali straceni w tej samej egzekucji 24 września 1948 r. W 2016 r. odbyły się ich uroczyste pogrzeby. (PAP)
wos/ pat/